Na današnji dan – 23. novembar
1221 – Rođen je Alfonso X Učeni (el Sabio), kralj Kastilje i Leona (1252-82), utemeljivač zakonodavstva, pokrovitelj nauke i književnosti, pobornik verske tolerancije. Pokrenuo je pisanje španske istorije i astroloških dela, a njegovom zaslugom prevedeni su Biblija, Talmud i Kuran.
1531 – Mirom u Kapelu završen je drugi građanski rat u Švajcarskoj i rimokatoličke oblasti su priznate kao deo Švajcarske Konfederacije.
1831 – Dvodnevni štrajk lionskih tkača prerastao je u organizovani ustanak radnika Liona. Ustanici su zauzeli ključne punktove u Lionu i uspostavili privremenu vladu. Njihovi zahtevi za povećanje nadnica nisu prihvaćeni, a vojska je početkom decembra ugušila ustanak.
1855 – U Senti je rođen Stevan Sremac, najizrazitiji predstavnik srpske humorističke proze i jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma („Iz knjiga starostavnih“, „Ivkova slama“, „Zona Zamfirova“, „Pop Ćira i pop Spira“). Bio je član Srpske kraljevske akademije.
1883 – Rođen je slikar Hose Klemente Orosko (Jose Clemente Orozco), osnivač novog meksičkog likovnog izraza koji je prekinuo s evropskom tradicijom i našao inspiraciju u autohtonoj umetnosti predkonkvistadorskog doba. Smatra se najvećim slikarom murala u 20. veku.
1889 – U salonu Pale rojal u San Francisku postavljen je prvi džuboks.
1891 – Deodoroda Fonseka (Fonseca), vođa prevrata 1889. kojim je oboreno brazilsko carstvo i prvi predsednik Brazila, zbog sukoba s Kongresom prisiljen je da napusti položaj.
1932 – Spajanjem dva kraljevstva – Nejd i Hejaz, formirana je Kraljevina Saudijska Arabija s kraljem Abdul Azir ibn Saudom.
1933 – Rođen je kompozitor Kžištof Penderecki (Krzysztof), najmarkantnija ličnost poljske avangardne muzike u drugoj polovini 20. veka („Emanacije“, „Tužbalica za žrtve Hirošime“, „Muka po Luki“, opere – „Đavo iz Ludena“, „Kralj Ibi“).
1961 – Dominikanska Republika je promenila naziv glavnog grada Siudad Truhiljo u Santo Domingo.
1971 – Kina je postala stalna članica Saveta bezbednosti UN.
1976 – Umro je francuski pisac i političar Andre Malro (Malraux), učesnik Kineske revolucije (1924-27), Španskog građanskog rata, jedan od lidera Pokreta otpora u Drugom svetskom ratu, član Francuske akademije, De Golov (Gaulle) ministar kulture od 1059. do 1969. („Kraljevski put“, „Ljudska sudbina“, „Iskušenje Zapada“, „Antimemoari“).
1980 – U zemljotresu koji je pogodio grad Eboli u južnoj Italiji, poginulo je 2.735 ljudi, a povređeno je 7.500.
1983 – SSSR je napustio razgovore o ograničenju naoružanja u Ženevi u znak protesta zbog razmeštanja američkih krstarećih raketa u Evropi.
1989 – Oko 300.000 ljudi okupilo se na centralnom trgu Vaclavske namesti u Pragu zahtevajući demokratske reforme u Čehoslovčkoj.
1995 – Umro je filmski režiser Luj Mal (Louis Malle), jedan od najznačajnijih predstavnika francuskog „novog talasa“ („Ljubavnici“, „Lift za gubilište“, „Zaza u Metrou“, „Privatan život“).
1996 – Oteti etiopski avion „Boing 767“, sa 163 putnika i 12 članova posade, pao je u more blizu Komorskih ostrva pošto je ostao bez goriva. U nesreći je poginulo 125 ljudi.
1999 – Predsednik SAD Bil Klinton (Bill Clinton) stigao je na Kosovo gde je posetio američku vojnu bazu „Bondstil“ kod Uroševca I razgovarao s predstavnicima Srba i kosovskih Albanaca. Američki predsednik je zatražio od Albanaca da „oproste Srbima“ i poručio im da je „vreme za borbu prošlo“.
2001 – U sukobima Izraelaca i Palestinaca na Zapadnoj obali ubijen je vođa vojnog krila Hamasa, Mahmud Abu Hanod.
2001 – Tribunal u Hagu podigao je treću i najtežu optužnicu protiv bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića, za genocid u Bosni i Hercegovini. Milošević je ranije optužen za zločine na Kosovu i u Hrvatskoj.
2002 – Novi premijer Pakistana Mir Zafarula Kan Džamali (Zafarullah Khan Jamali) položio je zakletvu, čime je formalno označen povratak civilne vlasti posle trogodišnje vojne diktature.
2003 – Pod pritiskom demonstranata i opozicije, dugogodišnji predsednik Gruzije Eduard Ševardnadze podneo je ostavku zbog falsifikovanja rezultata izbora. Za novog predsednika izabran je lider gruzijskog „Nacionalnog pokreta“ Mihail Sakašvili.
2005 – Pobedom na prvim posleratnim izborima u Liberiji, bivša ministarka finansija Elen Džonson-Sirlif (Ellen Johnson-Sirleaf) postala je prva žena izabrana za predsednicu jedne afričke zemlje.
2006 – Bivši agent KGB Aleksandar Litvinjenko umro je u Londonu od trovanja radioaktivnom supstancom. Britansko i rusko tužilaštvo pokrenula su istragu.
2009 – Umro je Jang Hsiani (Yang Hsieni) prevodilac kineske literature na engleski. Zajedno sa suprugom, Britankom Gledis Tajler, preveo je kineske klasike, među kojima i jedan od najčuvenijih romana iz 18. veka, „San u crvenom paviljonu“. Njih dvoje su preveli i veliki broj stranih klasika na kineski jezik, među kojima Homerovu „Odiseju“.