Na današnji dan – 6. decembar
1421 – Rođen je engleski kralj Henri VI (Henry), poslednji monarh iz dinastije Lankaster (Lancaster), koji je nasledio krunu 1422, kada je imao samo osam meseci. Svrgnut je u dinastičkim borbama („Rat dveju ruža“) i ubijen je u maju 1471. u londonskom zatvoru Tauer.
1492 – Kristofer Kolumbo (Cristiforo Colombo) je otkrio ostrvo Hispanjola, na kojem su sada Haiti i Dominikanska Republika.
1507 – Nemački kartograf Martin Valdzemiler (Waldsemueller) objavio je prvu geografsku kartu novog kontinenta kojem je dao naziv Amerika po imenu italijanskog moreplovca Ameriga Vespučija (Vespucci).
1774 – U Austriji je stupio na snagu Edukativni statut Johana fon Felbigera (Johann von), prvi državni prosvetni sistem u svetu.
1792 – Vođe žirondinaca u Francuskoj revoluciji odlučili su da sude kralju Luju XVI (Louis). Revolucionarni sud ga je osudio na smrt i kralj je 1793. pogubljen na giljotini.
1877 – Američki pronalazač Tomas Edison (Thomas) je u Vest Orindžu u Nju Džersiju demonstrirao prvi snimak zvuka – pesmu „Mary had a Little Lamb“.
1907 – U jednoj od najtežih nesreća u rudnicima SAD, poginuo je 361 rudar u rudniku uglja Monona u Virdžiniji.
1916 – Nemačke trupe su u Prvom svetskom ratu ušle u rumunsku prestonicu Bukurešt.
1917 – Parlament Finske je proglasio nezavisnost te zemlje koju je priznala sovjetska Rusija. Finska je od vremena ruskog cara Aleksandra I gubila teritoriju, a 1809, posle Napoleonovih ratova, postala je rusko veliko vojvodstvo.
1917 – U sudaru francuskog broda „Mon Blan“ natovarenog eksplozivom, uključujući 5.000 tona trinitrotoluola, s belgijskim brodom „Imo“ u luci Halifak u Kanadi, poginulo je više od 1.500 ljudi, oko 8.000 je povređeno i veliki deo grada je razoren.
1921 – Velika Britanija je potpisala mirovni sporazum s Irskom, prema kojem je uspostavljena Irska Slobodna Država, kao članica Britanskog komonvelta.
1938 – Francuska i Nemačka su potpisale sporazum o nepovredivosti međusobnih granica, koji su Nemci poništili u Drugom svetskom ratu.
1941 – U Bici za Moskvu počela je protivofanziva Crvene armije protiv Nemaca koji su stigli na 25 kilometara od grada. Do kraja februara 1942. nemačke trupe pomerene su na 200 kilometara od Moskve.
1961 – U provinciji Konga Katangi izbile su teške borbe snaga UN i Katange.
1970 – Poljski lider Vladislav Gomulka (Wladyslaw) i nemački kancelar Vili Brant (Willy Brandt) potpisali su u Varšavi sporazum o normalizaciji odnosa. Kancelar Brant je na kolenima pred spomenikom poginulim herojima ustanka u Varšavskom getu odao poštu žrtvama nemačkog nacizma.
1971 – Indija je priznala Bangladeš, bivši Istočni Pakistan, a Pakistan je uzvratio prekidom diplomatskih odnosa s Indijom.
1978 – Španci su na referendumu izglasali novi ustav, prema kojem je Španija ustavna monarhija s parlamentarnom demokratijom.
1988 – Umro je Roj Orbison (Roy), jedna od najvećih Zvezda američke pop i kantri muzike, autor hitova „Only the Lonely“, „Pretty Woman“, „Running Scared“.
1989 – Slobodan Milošević proglašen je na sednici Skupštine Srbije za predsednika Predsedništva Srbije, posle referenduma na kojem je dobio 86 odsto glasova.
1989 – U najtežem masovnom ubistvu u istoriji Kanade, ubica je usmrtio 14 studentkinja i ranio 13 osoba na Univerzitetu u Montrealu i potom se ubio.
1992 – Hindu ekstremisti su uništili džamiju u Ajođi, na severu Indije, koju su, kako se veruje, muslimanski osvajači izgradili u srednjem veku na zgarištu velikog hindu hrama. U jednomesečnim sukobima Hindusa i Muslimana poginule su 2.000 ljudi.
1997 – Ruski transportni avion „Antonov-124“ koji je nosio dva borbena aviona, srušio se na naselje blizu Irkutska. Poginulo je 85 ljudi.
1999 – Sud UN za ratne zločine u Ruandi osudio je na doživotni zatvor DŽordža Rutagandu (Georges), lidera naoružanih grupa Huta, za genocid počinjen 1994. u Ruandi.
2000 – Centar za ekonomska istraživanja Instituta društvenih nauka u Beogradu objavio je analizu prema kojoj 60 procenata stanovnika Srbije spada u kategoriju siromašnih, dok je bogato pet odsto stanovništva.
2005 – Umro je luksemburški biciklista Čarli Gol (Charly Gaul) pobednik „Trke oko Francuske“ 1958. godine.