1. – Rodjen je poljski vojskovodja i kralj Jan III Sobjeski (Sobieski). Oslobodio je Beč od otomanske opsade 1683. i time sprečio dalji prodor Turaka u Srednju Evropu. Slavljen je kao spasilac Evrope i njene kulture.

    1740. – Rodjen je francuski pisac Donasjen Alfons Fransoa de Sad (Donatien Alphonse Francois, Sade), poznat kao Markiz de Sad (Marquis). Njegovi romani smatraju se patološkom pornografijom, ali i delima koja ruše ustaljene društvene norme („Justina“, „Žilijeta“, „120 dana Sodome“). Od njegovog prezimena potiče izraz „sadizam“.

    1771. – Rusija je u ratu sa Otomanskim carstvom preuzela poluostrvo Krim.

    1790. – U Novom Sadu je otvorena prva knjižara. Vlasnik Emanuel Janković štampao je u svojoj štampariji i prvi katalog knjiga.

    1840. – Rodjen je Tomas Hardi (Thomas Hardy) koji je važio je za najboljeg engleskog pisca svoga vremena, ali je zbog slobodoumnog stava o ljubavi i braku dolazio u sukob sa društvenim konvencijama („Pod zelenim drvetom“, „Daleko od razuzdane gomile“, „Povratak domoroca“, „Tesa od D’Abervilovih“, „Neznani Džud“).

    1857. – Rodjen je engleski kompozitor i violinista Edvard Vilijam Elgar (Edward William). Njegova dela, od kojih su najpoznatiji oratorijum „Gerontijusov san“ i koncertna uvertira „Enigma varijacije“, znatno su doprinela obnovi engleske muzike na prelazu u 20. vek.

    1882. – Umro je italijanski revolucionar Djuzepe Garibaldi (Giuseppe), vodja pokreta za nezavisnost i ujedinjenje Italije. Legendarnim pohodom sa svojim dobrovoljcima („hiljadu crvenih košulja“) oslobodio je 1860. Siciliju od vlasti Burbona i u septembru trijumfalno ušao u Napulj. Izabran je za poslanika Rima 1874, ali je odbio počasti kralja Viktora Emanuela, titule vojvode i maršala.

    1904. – Rodjen je američki olimpijski šampion i filmski glumac Džoni Vajsmiler (Johnny Weissmuller). Prvi je uspeo da prepliva 100 metara za manje od jednog minuta. Osvojio je tri zlatne medalje na Olimpijskim igrama 1924. i dve 1928. Poznatiji je, medjutim, kao tumač glavne uloge u filmovima o Tarzanu.

    1924. – Američki Kongres priznao je državljanstvo Indijancima, starosedeocima na teritoriji na kojoj su stvorene SAD.

    1940. – Rodjen je grčki kralj Konstantin II (Constantine), poslednji monarh Grčke. Krunu je nasledio od oca Pavla I 1964. Tri godine kasnije, kada je pokušao da državnim udarom zbaci vojnu huntu koja je nekoliko meseci ranije preuzela vlast u Grčkoj, morao je da pobegne iz zemlje. Monarhija je ukinuta 1973. na raferendumu koji su priredile vojne vlasti.

    1946. – Italijani su se na referendumu izjasnili za republiku i time odbacili monarhiju Savojske dinastije.

    1949 – Država Transjordanija je promenila naziv u Hašemitska kraljevina Jordan.

    1953. – Britanska kraljica Elizabet II (Elizabeth) krunisana je u Vestminsterskoj katedrali u Londonu. To je bilo prvo krunisanje u istoriji koje je prenosila televizija.

    1955. – Jugoslovenski i sovjetski lideri, Josip Broz Tito i Nikita Hruščov, potpisali su Beogradsku deklaraciju kojom su normalizovani odnosi Jugoslavije i SSSR, narušeni rezolucijom Informbiroa iz 1948.

    1965. – U eksploziji mine u japanskom rudniku uglja blizu Fukuoke, poginulo je najmanje 200 rudara.

    1966. – Američki vasionski brod Servejer izveo je prvo uspešno meko spuštanje na Mesec i počeo da šalje prve fotografije Mesečeve površine.

    1969. – U sudaru australijskog nosača aviona „Melburn“ i američkog razarača „Frenk E. Evans“ u Južnokineskom moru, poginula su 74 američka mornara.

    1979. – Jovan Pavle II stigao je u Poljsku, što je bila prva poseta jednog pape nekoj socijalističkoj zemlji.

    1983 – SSSR je sa satelita u Zemljinoj orbiti lansirao vasionsku sondu za istraživanje planete Venere.

    1987 – Umro je španski gitarista Andres Segovija (Segovia), koji se proslavio interpretacijama klasične muzike na gitari. Transkribovao je za gitaru kompozicije Johana Sebastijana Baha (Johann Sebastian Bach) i Hendla (Handel).

    1992 – Danci su se na referendumu izjasnili protiv Sporazuma iz Mastrihta o integraciji Evropske unije.

    1993. – Na prvim slobodnim izborima u Burundiju, Melhior Ndadaje (Melchior Ndadaye) pobedio je vojnog predsednika Pjera Bujoju (Pierre Buyoya), čime je u toj afričkoj zemlji prvi put šef države postao pripadnik većinskog plemena Hutu.

    1997. – Timoti Makvej (Timothy) je proglašen krivim za podmetanje bombe u zgradu saveznih vlasti SAD u Oklahoma Sitiju 1995, kada je poginulo 168 ljudi. Makvej je osudjen na smrt i pogubljen na električnoj stolici 10. juna 2001.

    1997. – Umrla je američka teniserka Jelen Jakobs (88). Osvojila je četiri američke titule u singlu (1932-1935), a Vimbldon 1936. godine kada je proglašena prvom igračicom sveta.

    1998. – Policija je u Beogradu presrela je i brutalno pretukla studente koji su krenuli prema zgradi vlade Srbije da izraze protest zbog novog Zakona o univerzitetu.

    1999. – Žene Japana izborile su se za upotrebu pilula za kontracepciju, tri decenije pošto su se te pilule pojavile na Zapadu.

    2000. – Glavni tužilac Medjunarodnog suda za ratne zločine u Hagu Karla del Ponte (Carla) izjavila je u Savetu bezbednosti UN da nema osnova za pokretanje istrage o eventualnim ratnim zločinima NATO-a tokom bombardovanja SR Jugoslavije 1999.

    2001. – Kolumbijska vlada i pobunjenici, pripadnici levičarskog pokreta FARK (FARC), potpisali su sporazum kojim je dozvoljena prva razmena zatvorenika u tamošnjem 37-godišnjem ratu.

    2002. – Na referendumu u Švajcarskoj usvojen je predlog da se ublaži izuzetno strog zakon o abortusu, čime bi se zakonodavstvo u toj oblasti približilo pravnoj regulativi drugih evropskih država.

    2004. – Umro je bugarski operski pevač Nikolaj Gjaurov, čuven po ulogama Don Bazilija u „Seviljskom berberinu“ i Mefistofelesa u „Faustu“.

    2005. – Parlament Letonije je ratifikovao Ustavmi sporazum Evropske unije kao deseta zemlja koja je prihvatila taj dokument. Da bi taj sporazum stupio na snagu, moralo je da ga ratifikuje svih 25 zemalja clanica EU što je postignuto 2009.

    2005. – Umro je Džordž Majkan (George Mikan) legendarni američki i svetski košarkaš i prva superzvezda NBA lige.

    2008. – Umro je američki ritam i bluz muzičar Bo Didli (Diddley). Medju njegovim hitovima su „I`m a Man“, „Who Du Yu Lav“, „Bifor Yu Accouse Me“ i „Mona“.

    2008. – Umro Mel Ferer, američki glumac i reditelj. Proslavila ga je uloga u mjuziklu „Lili“, a ; ostaće upamćen i po filmovima „Skaramuš“, „Sunce se ponovo radja“ i „Rat i mir“, u kojem je glumio sa Odri Hepbern, sa kojom je 14 godina bio u braku. Bio je producent jednog od najuspešnijih filmova Odri Hepbern, „Sama u tami“.

    2012. – Bivši egipatski predsednik Hosni Mubarak osudjen je na kaznu doživotnog zatvora zbog odgovornosti za smrti civila tokom protesta 2011. u Kairu.

    2013 – Demostracije protiv uništavanja parka Gezi u Istanbulu prerasle su u opšte proteste protiv vladavine Partije pravde i razvoja i premijera Erdogana i proširile su se na 67 turskih gradova.

    2014. – Španski kralj Huan Karlos Prvi odrekao se prestola u korist svog sina, princa Felipea. Huan Karlos je na tronu bio 39 godina. Na presto je došao posle smrti diktatora Franciska Franka u novembru 1975. godine.

Povezana vest:  Na današnji dan - 17. februar