Svakodnevno se na bečkim pijacama sakupi velika količina namirnica koje ne mogu da se prodaju. Šta se radi sa voćem, povrćem i mlečnim proizvodima koji su još za upotrebu? Bečka pijačna služba pronašla je rešenje u saradnji sa socijalnim udruženjem „Viner tafel“ (Wiener Tafel) koje ima veliku logističku organizaciju i preostale namirnice sakuplja i deli socijalno ugroženim grupama stanovništva.

Mit einem Fest begehen die Standlerinnen und Standler von Wiens größtem Markt dessen 100jähriges Bestehen.

„Kao gradska služba zalažemo se za to da se namirnice ne rasipaju, ali takođe i da hrana koja se deli bude bezbedna za konzumiranje. Na pijaci je u ponudi samo savršeno voće i povrće kao i mlečni proizvodi. U suprotnom bi kupci otišli u supermarkete“, objašnjava Aleksandar Hengl iz Bečkih pijaca. Od 2011. godine Bečka pijačna služba sarađuje sa udruženjem „Viner tafel“. Oko 400 volontera iz tog udruženja svakodnevno sakuplja namirnice sa bečkih pijaca, koje nisu prodate i odnosi u 117 socijalnih ustanova u gradu kao što su: domovi za beskućnike, ženske kuće, narodne kuhinje, ustanove za zavisnike od narkotika, izbegličke kampove.

Povezana vest:  “Svaka limenka se računa” donosi zabavu kroz reciklažu limenki u okviru reciklažnog izazova

Ovakvom saradnjom čuvaju se resursi, sprečava se gomilanje otpada i konačno čuva životna sredina. Da bi povećali količinu „spašenih“ namirnica na velikoj bečkoj pijaci podignut je objekat gde se nalazi magacin, hladnjače i prostor gde će ubuduće biti kuhinja. Plan je da se tokom naredne tri godine udvostruči količina namirnica koja će biti sačuvana od bacanja a 24.000 socijalno ugroženih bude obezbeđeno hranom.

Povezana vest:  Novo iz Eucerina: Eucerin®Hyaluron-Filler Hidro Booster

PHOTO: Hackner/Kromus / PID