Prva pregradana brana za odbranu od ambalažnog otpada koju je postavila kompanija Sekopak je tokom prethodnog vikenda na reci Raškoj zaustavila oko tri tone PET otpada koji je usled obilnih kiša dospeo u korito reke sa divljih deponija. Količina zaustavljenog otpada potvrđuje da je mrežna brana projekat koji postavlja nove standarde u očuvanju reka, i da je sprečen ekološki problem većih razmera. Iako je iz korita tokom prethodnih dana već izvučeno preko 5 kamiona ovog otpada, nove količine i dalje dolaze.

Povezana vest:  Počinje bitka za bebe - humanitarna akcija za donaciju 100 inkubatora

„Važno je reći da ovih 3 tone PET otpada, kao i 5,4 tone koje su zaustavljene branom tokom proteklih deset meseci, ne samo da neće dalje teći niz reku Rašku, već odlaze u proces reciklaže definisan projektom, naravno u dogovoru sa opštinom Raška“ – izjavila je direktorka Sekopaka, Violeta Belanović Kokir.

Pregradnu branu u mestu Batnjik na reci Raška postavila je kompanija Sekopak, lider u oblasti upravljanja ambalažnim otpadom uz podršku partnera iz Apatinske pivare, kompanija Tetra Pak, Knjaz Miloš, Ball Pakovanje, CRH i opštine Raška. Uspešno realizovan pilot projekat je potvrda Sekopaku i kompanijama partnerima da je važno da nastave u ovom pravcu, a ostalim kompanijama bi svakako trebalo da bude uzor kada je u pitanju zaštita životne sredine.

Povezana vest:  OSNOVAN KLUB OPTIMIZAM, Članovi zabrinuti za budućnost i spremni da se bore za poboljšanje

Mrežna brana je postavljena na užem toku rečnog korita i izgrađena je od visokokvalitetnog nerđajućeg čelika koji je 100% ekološki, i samim tim ne narušava rečni ekosistem, floru i faunu. Upravo ovakvi projekti su u svetu već našli svoju primenu.

U toku jedne godine, stanovništvo Republike Srbije generiše oko 200 hiljada tona komunalnog ambalažnog otpada, od čega oko 60 hiljada tona prikupe operateri sistema zahvaljujući svojim partnerima osnivačima i sakupljačkoj mreži, dok ostatak završava na divljim deponijama.

Povezana vest:  BAFE raspisuje konkurs za mlade modne dizajnere