Nedavno je u British Medical Journal (BMJ) objavljeno istraživanje čiji rezultati pokazuju kako bi smanjenje soli za samo 10 odsto moglo da spasi milione ljudskih života. Iako je u istoriji poznata kao izuzetno retka namirnica, so nam je sada dostupna u svakom trenutku. To je dobro jer je ona organizmu potrebna kako bi pravilno funkcionisao, ali da li ste znali da je preporučeni dnevni unos soli samo pet grama, ili jedna mala kašičica?

U kontekstu informacije da stanovnici Srbije i regiona u proseku unose duplo više soli od preporučene količine – muškarci oko 12, a žene oko 10 grama – ovo je izuzetno važno. Kako kažu stručnjaci, uzimanje prekomerne doze soli narušava zdravlje, oštećuje bubrege i povišava krvni pritisak. Osobe koje imaju probleme sa hipertenzijom, jednim od glavnih faktora za nastanak bolesti srca i krvnih sudova, posebno moraju da pripaze na njen unos.

Međutim, kako se teorijske preporuke pretvaraju u praktične – to jest, uvođenje računa o unosu soli na dnevnom nivou?

Povezana vest:  L’Oréal na listi kompanija sa najvišim etičkim standardima

 Kuvajte pametno – i kod kuće

Preporuka je da ograničite dnevnu konzumaciju hrane izvan kuće, ili je tokom nedelje svedete na što manju meru. Danas, najviše soli unosimo polugotovim i gotovim pekarskim proizvodima, uključujući hleb i peciva, keks i grickalice. Kada jedemo van kuće, teško je izbeći skrivenu so u gotovim jelima, kantinama i restoranima sa brzom hranom.

 Kada kuvate, ne solite hranu pre nego što je probate. Pre nego što nešto dodatno posolite, probajte sa začinima poput bibera, karija ili paprike. Ukus svakog jela je mnogo bogatiji ako mu se dodaju razni zdraviji dodaci, od luka i začinskih trava, pa sve do soka od limuna.

Vodite računa o tome koje namirnice kupujete

Ako kupujete suhomesnate proizvode, birajte one sa jasnim oznakama  o smanjenoj količini soli. Proizvođači cele palete ovih proizvoda, bilo domaćih ili industrijskih, zbog sigurnosti koriste so kao prirodni konzervans koji doprinosi dužem trajanju. Osim toga, raspitajte se koliko soli sadrži vaš omiljeni hleb. Ako hleb na 100 grama ima više od 1,5 grama soli, zamenite ga. Isto tako, ne koristite sireve koji sadrže više od jednog grama soli.

Povezana vest:  Kompanija DIS produžila period za prijavljivanje projekata u okviru programa „Znanje zna budućnost 2020“

Budite umereni u svemu što znate da sadrži velike količine soli, a kada kupujete gotove proizvode, dobro proučite deklaraciju. Tu bi ukupna količina soli trebalo da bude izražena i u odnosu na porciju, što će vam jasno pokazati koliko je unosite u toku jednog obroka.

Uvedite zdravije navike

 Jedite što više svežeg, smrznutog ili sušenog voća i povrća, mladog kravljeg sira, ribe, domaće supe, mocarele, jogurta i žitarica bez dodatka soli. Maksimalno ograničite konzumiranje grickalica, posebno onih posutih solju, ili za koje znate da sadrže velike količine soli. Ovakvi proizvodi često u samo 100 grama sadrže i više od tri grama soli. Posebno se trudite da takve namirnice što kasnije uvodite u dečiju ishranu, jer tako kod njih izbegavate stvaranje navike na slani ukus.

Povezana vest:  Ana Pakin i Stiv Mojer postali roditelji

Pokušajte da celu porodicu polako navikavate na manje slanu hranu, tako što ćete postepeno smanjivati so u namirnicama koje koristite ili u jelima kojima pripremate. Dovoljno je 3 do 6 nedelja da se naviknete na manje slane ukuse, i time pomognete i svom zdravlju, ali i zdravlju svojih ukućana.

Za zdravije odrastanje mališana

Kako bi se radilo na prevenciji čestih kardiovaskularnih bolesti, a i zato što se deca u našem regionu nepotrebno i nepravilno navikavaju na više slane ukuse, Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ preporučio je da se deci koja učestvuju u nacionalnom projektu „Zdravo Rastimo“ posebna pažnja skrene upravo na unos soli. Ovaj projekat, koji zajednički sprovode Savez za školski sport Srbije i kompanija Nestlé, već ulazi u svoju devetu sezonu, a svake godine kroz edukacije u školama širom Srbije pomaže da školarci u ranom uzrastu formiraju preporučljive obrasce u vezi sa unosom namirnica.

Designed by Valeria_Aksakova / Freepik