Savez zdravstvenih ustanova u Beču uveo je provere građana na simptome koronavirusa u kontejnerima za epidemiološki pregled koji se nalaze ispred bolnica. Ova mera treba da ograniči posete bolnicama i zaštiti pacijente.

Bečki Savez zdravstvenih ustanova uveo je odvojene provere pacijenata na bolničkim ulazima. Kontrole se vrše u kontejnerima za sanitarni i epidemiološki pregled koji se nalaze ispred ulaza u bolnice. Medicinsko i sanitetsko osoblje izvode prvi test da bi ustanovili da li je potrebno primiti pacijenta u bolnicu ili ga pustiti na kućno lečenje.

Na snazi je zabrana poseta bolnicama. Samo u iznimnim slučajevima, na primer nakon porođaja, dozvoljen je jedan posetilac dnevno. Zabrana poseta i provere ispred bolnica treba da zaštite pacijente u bolnici. „Za ljude slabog imuniteta, koji već boluju od nekih bolesti ili su tek bili na operaciji, oboljenje koronavirusom može da ima ozbiljne posledice, opasne po život“ objasnila je direktorka Saveza zdravstvenih ustanova, Mihaela Rigler-Kajl. Naročito ove osobe sada treba da budu zaštićene.

Povezana vest:  Pripreme za peti Imlek Dečiji sajam polako se privode kraju!

Cilj mera koje su uvedene u nedelju, 15. marta, jeste da se bolnice rasterete i da se pacijenti istovremeno zaštite od širenja epidemije Covid-19. „Naš glavni zadatak je zaštita bolnica i zdravstvene infrastrukture“ izjavio je član gradskog veća za zdravstvo, Peter Haker. Mere imaju za cilj da odgode uspon broja obolelih od koronavirusa koliko je to moguće, da bi bolnički sistem nastavio da funkcioniše i da bi se uštedeli resursi neophodni za tretiranje ozbiljnih slučajeva obolelih od Covid-19.

Beč trenutno ima 500 kreveta u bolnicama i još 200 kreveta u privatnim bolnicama koji mogu da se mobilizuju, naglasio je Haker. Svako ko dođe u bolnicu, primiće ga tim lekara ispred bolničkog ulaza u kratku vizitu, da bi se utvrdilo da li je osobi potrebno bolničko lečenje. Biće proveravano da li posetioci imaju simptome zaraze koronavirusom. Takođe, biće proveravano i osoblje bolnice.

Povezana vest:  KRALJEVSKI PAR PREDAO KOMBI CENTRU ZA DECU SA AUTIZMOM "OLGA HADŽI ANTONOVIĆ"

Pored toga, u bečkom sajamskom centru Messe Wien već je pripremljeno 880 mesta za pacijente sa blažim oblicima oboljenja. Radi se o pacijentima koji pokazuju blage ili umerene znake oboljenja koronavirusom, ali koji ne mogu ili više ne mogu da se vrate kućama, zato što žive sami, zato što se i članovi njihove porodice možda već nalaze u bolnici ili zato što bi eventualno mogli da inficiraju svoje ukućane. Prostor za negu u Wien Messe ima obezbeđene tuševe, toalete i ormariće. Ukoliko počne da se koristi, u njemu će na licu mesta biti organizovana medicinska pomoć.

Beč je relativno rano doneo odluku da se osobe inficirane koronavirusom testiraju kod kuće i time spreči masovni dolazak u bolnice. Ova strategija je uspela, ako uzmete u obzir još relativno mali broj slučajeva u Beču“ izjavio je zamenik predsednika lekarske komore, Johanes Štajnhart. On je pohvalio solidarnost između Saveza zdravstvenih ustanova, dežurne lekarske službe i lekara. Sa ukupno dvadeset vozila dežurna lekarska služba je do sada izvršila 1600 testova sa mobilnim timovima, izjavio je Volfgang Vajsmiler iz lekarske komore. „Testiranja kod kuće su doprinela da se ostvari glavni cilj: da kriva obolelih od koronavirusa ostane što ravnija.“

Povezana vest:  Resavska pećina otvorena za Prvi maj i Vaskrs

Provere na ulazu uvedene su u bolnice Kaiser-Franz-Josef, kliniku Floridsdorf i bolnicu AKH. Dodatno su mere uvedene u bolnicu Donauspital, Hietzing i Rudolfstiftung. Od danas, 17. marta 2020. godine, provere se vrše ispred bolnica Wilhelminenspital, a od sutra i ispred Otto-Wagner-Spital.

PHOTO:  WH Digital