Pandemija koronavirusa stavila je veći fokus na telemedicinu kao jedan od kanala za rešavanje nedoumica i konsultovanje sa lekarom bez odlaska u Dom zdravlja. Dobra informisanost i redovni pregledi igraju veliku ulogu u prevenciji i ranom otkrivanju brojnih oboljenja, među kojima je i rak dojke. Statistički podaci koji se objavljuju svakog oktobra, međunarodnog meseca protiv ovog oboljenja, nisu ohrabrujući. „Globalno, na godišnjem nivou registruje se 1.670.000 novih slučajeva, a umre 522.000 ljudi, dok statistika u Srbiji govori da se godišnje otkrije 4.600, a umre 1.600 ljudi“ kaže Prim Mr sci dr med.  Dragan Rankov, ginekolog i akušer, lekar volonter na onlajn platformi DokTok.

Ukoliko se dijagnoza postavi u ranoj fazi, u 95% slučajeva rak dojke se leči. Zato, prvi koraci u prevenciji ovog oboljenja jesu redovni samopregledi uz onlajn konsultovanje sa lekarima koje pomaže u prepoznavanju simptoma ili otklanja nedoumice. „Kako simptoma u početku nema, bolest je teško detekovati, ali se zato kako ista napreduje, javljaju kvržice, čvorići, otok pazušnih jama, kao i bol i osetljivost tkiva dojke,“ rekao je prof. dr Rankov. Telemedicina je tu da u ovom stadijumu pruži asistenciju pacijentima u samostalnom pregledu, odgovori na sva važna pitanja i pomogne u potencijalnoj detekciji oboljenja.

Povezana vest:  Mardž postala zaštitno lice kozmetičke kuće MAC

Činjenica je da od ovog oblika raka najčešće oboljevaju žene, ali isto tako može da se javi i kod muškaraca, gde se obično detektuje u kasnijoj fazi. Stoga, i prognoze za lečenje su znatno lošije od žena, od ukupnog broja bolesnika bez obzira na stadijum bolesti pet godina preživi 36%, a 10 godina 17% pacijenata. Telemedicina je tu da pomogne pri samopregledu, kao i da se rak dojke, ukoliko postoji, utvrdi u ranijem stadijumu, osoba uputi na dalje analize i lečenje,  a zatim da se prati njeno stanje i pruži neophodna lekarska pomoć u vidu konsultacija.

Povezana vest:  INUIKII čizme su sve što vam je potrebno od obuće ove zime

Pionir telemedicine kod nas je onlajn platforma za pružanje zdravstvenih konsultacija DokTok, na kojoj pacijenti imaju priliku da stupe u kontakt sa lekarom po izboru, obave konsultaciju putem video, chat ili audio razgovora i potpuno besplatno reše nedoumice koje imaju. Prvi korak je svakako na nama, te je samopreglede poželjno praktikovati jednom mesečno, najbolje 5-10 dana od početka menstrualnog ciklusa. Klinički i ultrazvučni pregledi preporučuju se jednom godišnje, dok se mamografija kod žena 20-35 godina preporučuje samo bazično, a kod žena 40+ na svake 2-3 godine. Razvojem telemedicine, razvijaju se i mogućnosti koje se pružaju u lečenju ovog oboljenja, te su neki od koraka koji se očekuju u budućnosti i mamografija na daljinu, očitavanje i tumačenje rezultata, kao i pružanje relevantne terapije na osnovu očitanih rezultata.

Povezana vest:  Tajmova lista najuticajnijih tinejdžera u 2014.

PHOTO: macrovector – www.freepik.com