Dolaskom jeseni zaposleni u Gradskom zelenilu u Beču imaju zadatak da odstrane sasušeno letnje cveće iz parkova i da na 700 mesta zasade 500.000 lukovica lala koje će zaštiti šipražjem. Botaničari će postaviti znakove u parkovima kako bi posetioci bili obazrivi dok lale ne procvetaju u proleće.

Ovih dana će se odstraniti i lišće opalo sa uličnog drveća kojeg ima 100.000 u Beču. Osušeno lišće odgovara masi od 1.000 tona i većim delom će se odložiti u pogonu za kompostiranje Lobau. To je najveći pogon u Austriji gde se organski optad odlaže, priprema za kompostiranje, vrši se prosejavanje komposta i dobija gotov proizvod. Đubrivo iz pogona Lobau može da se koristi i u organskoj proizvodnji.

Povezana vest:  Poznate dame u venčanicama otvoriće sedmi po redu Belgrade wedding show

U velikim parkovima kao što su Prater ili Dunavski park opalo lišće se koristi kao prirodno đubrivo za površine koje su prekrivene žbunjem, a manje gomile lišća predstavljaju utočište za insekte i životinje tokom zime. Zvaničnici apeluju na Bečlije koje poseduju bašte da pri odlaganju lišća pomognu ježevima tako što će ostaviti jedan deo za njih. Ježevi zimi provode pet meseci u hibernaciji i mogu da iskoriste manje gomile lišća kao svoje utočište u kome će provesti zimski san.

Povezana vest:  Najava Dana visoke mode u Jeep i Alfa Romeo prodajnom salonu

PHOTO: Slava Stupachenko