Zahvaljujući angažovanju stručnjaka iz oblasti dermatovenerologije, udruženja pacijenata i odluci Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, biološka terapija za lečenje psorijaze se na pozitivnoj listi lekova nalazi od prošle godine.
Pravo na biološku terapiju, koja utiče na povlačenje simptoma i zaustavlja progresiju bolesti, imaju svi pacijenti sa umerenim i težim oblikom psorijaze, odnosno oni kojima je ovom bolešću zahvaćeno više od 10 odsto površine kože. Prof. dr Željko Mijušković, načelnik funkcijske dijagnostike Klinike za kožne i polne bolesti na Vojnomedicinskoj akademiji, kaže da psorijaza, iako se ispoljava prvenstveno na koži, odavno ne predstavlja samo kozmetički problem – ona je više od bolesti kože.
„Psorijaza je bolest koja se manifestuje u vidu crvenila i ljuspanja koje je najčešće jasno ograničeno od zdrave kože, ali pored toga, može zahvatiti zglobove, kosti, kardiovaskularni sistem ili biti udružena sa metaboličkim sindromom. Statistika kaže da kod četiri od 10 osoba sa psorijazom postoji mogućnost razvijanja težeg oblika ove bolesti, a ukoliko su promene na koži praćene bolom u zglobovima, to može biti znak da se razvio psorijazni artritis. Zbog toga je veoma važno da svi pacijenti obrate pažnju na simptome i na vreme se jave dermatologu, kako bi adekvatnom terapijom zaustavili dalji napredak psorijazne bolesti“ savetuje prof. Mijušković.
Prof. dr Danica Tiodorović, specijalista dermatovenerologije u Klinici za dermatovenerologiju KC Niš, objašnjava da se biološka terapija daje potkožnom injekcijom, a da pacijenti osećaju brzo poboljšanje simptoma, uključujući i povlačenje promena na koži. „Pacijenti sa teškim oblikom psorijaze ni na koji način ne treba da se oslanjaju na dijete, meleme, suplemente, kreme, jer nijedan alternativni pristup lečenju ne daje nikakav efekat. Biološka terapija je trenutno najefikasnija opcija za terapiju umerenog do teškog oblika psorijaze i može se primenjivati u dužem vremeskom periodu zbog niskog rizika od razvoja neželjenih dejstava,“ kaže prof. Tiodorović.
Vladimir Kecić, predsednik udruženja Pacijenti protiv psorijaze 3P naglasio je da se uz redovnu biološku terapiju bolest konačno u potpunosti ili skoro u potpunosti može držati pod kontrolom. „Osim što smanjuje ili potpuno oporavlja zahvaćenu obolelu površinu kože i utiče na povlačenje ostalih simptoma koji se ne manifestuju na koži, pacijentima je konačno omogućen kvalitetan i društveno i profesionalno aktivan život. Zbog toga, veoma je važno da pacijenti budu motivisani da traže od svog dermatologa adekvatnu terapiju i žive život punim plućima,“ izjavio je Vladimir Kecić.
U Srbiji oko 140.000 ljudi boluje od psorijaze, a borba protiv ove bolesti nedavno je simbolično obeležena 29. oktobra na Svetski dan borbe protiv psorijaze.