Umetnik Oliver Resler će predstaviti instalaciju pod nazivom „Pustinja živi“ u izložbenom prostoru „MQ Art Box“ u dvorištu Muzejske četvrti u Beču od 10. marta do 5. maja 2022. godine.
Instalaciju čine fotografije koje su snimljene dronovima, a odnose se na proteste protiv izgradnje auto-puta Lobau i tunela Lobau u nacionalnom parku Donau-Auen kod Beča. Fotografije iz ptičije perspektive prikazuju oblast koju aktivisti označavaju kao „pustinju“ i fotomontažu potencijalne budućnosti koja se suprotstavlja trenutnoj realnosti.
Tokom petomesečnog protesta aktivisti su iznosili različite predloge za uređenje terena na kome je bila predviđena izgradnja auto-puta i tunela. Organski uzgoj povrća, pošumljavanje, samoorganizovane socijalno-ekološke inicijative i izgradnja kulturnog centra su bile neke od ideja. Nakon što je grad Beč odlučio da nastavi sa gradnjom auto-puta, iako je austrijska ministarka za klimu i zaštitu životne sredine Leonore Gevesler otkazala izgradnju tunela, aktivisti za zaštitu životne sredine su podigli drvene građevine, između ostalog i trospratnu piramidu. One su uništene 1. februara 2022. godine tokom policijskog uklanjanja protestnog kampa, a u toku akcije je uhapšeno 48 aktivista.
Autor instalacije postavlja pitanje, šta bi bilo kada bismo uspeli da sprečimo izgradnju auto-puta i uredimo prostor prema zamislima aktivista? Umetnik podseća na činjenicu da se uspesi pokreta za zaštitu klime teško mogu videti, jer su to „auto-putevi, naftna postrojenja, termoelektrane, cevovodi i aerodormi koji nikada nisu izgrađeni. To su šume koje nisu posečene, reke i jezera koja nisu zagađena“.
Foto: Oliver Ressler, Die Wüste lebt, 2022