I pored toga što skoro da ne postoji osoba koja se nije suočila sa hemoroidima i neprijatnostima koje oni nose, o njima se priča veoma malo i još uvek predstavljaju tabu temu u našem društvu. Iako podjednako pogađaju muškarce i žene, naročito nakon 45 godine života kada sa starenjem tkivo oko anusa ne pruža dovoljnu potporu venama što dovodi do ove bolesti, o njima se šapuće a saveti o lečenju traže se uz određenu dozu srama.
U nastavku teksta pročitajte sve o hemorodima, kako izgledaju hemoroidi, koje vrste postoje i koliko traju.
Šta su hemoroidi?
Hemoroidi se definišu kao proširene vene u rektumu i oko čmara. Mogu biti veoma neprijatni i uticati na kvalitet života i svakodnevne životne aktivnosti i radnje, kao što su sedenje, šetanje ili pražnjenje creva. Ove aktivnosti mogu biti veoma neprijatne i bolne.
Da bismo vam približili šta su to hemoroidi odgovorićemo na jedno od najčešćih pitanja koje imaju pacijenti: kako izgledaju hemoroidi i šta je uzrok njihovog nastanka?
Koji su najčešći simptomi
Ovi šuljevi kad nastanu, nisu nimalo prijatni. Vene u mekanom tkivu oko čmara i u donjem dijelu rektuma nateknu i to dovodi do bolnih hemoroida, usleg čega i stolica može biti bolna nego kad imate običan stomačni virus, zbog kog ste ,,pokvarili stomak” i otišli u WC da se olakšate. Iako ovo stanje nije ozbiljno, hemoroidi izazivaju krvarenje, svrbež i nelagodu pa je potrebno što pre obratiti se izabranom lekaru i započeti lečenje, kako bi se ovi nelagodni simptomi otklonili.
Glavni simptomi šuljeva su:
- bol tokom i nakon pražnjenja creva
- krv u stolici
- svrab
- otok
- bol
- peckanje i iritacija kože anusne regije
- ispadanje hemoroida i pojava venskih čvorova u predelu anusa.
Prema pojedinim istraživanjima, sa hemoroidima se suočavaju tri od četiri osobe, a naše loše životne navike predstavljaju glavni uzrok nastanka unutrašnjih i vanjskih hemoroida. Koliko traju hemoroidi takođe zavisi od naših stilova života, odnosno od sledećih faktora:
- neadekvatna ishrana sa premalo vlakana i nedovoljnim unosom tečnosti
- pasivni, pretežno sedelački način života bez fizičke aktivnosti
- naprezanje prilikom defekacije
- hronične opstipacije ili dijareje
- nasledni faktor
- trudnoća (usled pritiska ploda na tu regiju)
- postporođajni period
Koje vrste hemoroida postoje?
Hemoroidi se mogu podeliti na dve grupe: unutrašnje i vanjske. Unutrašnji hemoroidi predstavljaju čvor u rektumu a čvor oko čmara zove se vanjski hemoroidi. Njihovo trajanje zavisi od nekoliko faktora: da li su oni akutni ili patološki, da li se odmah, po njihovoj pojavi, pristupa lečenju, da li se zdravo hranimo i pridržavamo zdravih stilova života.
Potrebno je što pre započeti proces njihovog lečenja. Da biste uspeli da ih se uspešno rešite, bilo bi dobro da se pridržavate sledećih koraka:
- promena higijenskih navike – trudite se da vam anusna regija uvek bude čista, suva i tretirana adekvatnom mašću za hemoroide
- krećite se što više
- hranite se zdravo – izbegavajte masnu, slanu, ljutu i začinjenu hranu, alkohol i cigarete i birajte namirnice bogate vlaknima; jedite što više voća i povrća
- pijte što više tečnosti, pre svega vode i čajeva koji mogu pomoći u pražnjenju creva
- koristite različite suplemente, tablete i masti koji vam mogu pomoći u borbi sa hemoroidima i skratiti period njihovog trajanja
Da zaključimo…
Hemoroidi umeju biti jako naporni i neprijatni. Ako ih trenutno imate i bol vas ne prestaje, bilo bi dobro da sledite smernice koje smo gore istakli radi njihovog bržeg izlečenja. Ukoliko prođe neko vreme, oko nedelju dana, a oni i dalje nisu prestali da budu neprijatni, onda se obratite lekaru, koji će vam prepisati određene suplemente ili lekove za uklanjanje bolova.
Autor: Ljiljana Bugarin