START_MARATON

Za trijumf u maratonu nagrada 5.000 evra

Direktor Beogradskog maratona Dejan Nikolić izjavio je danas da će nagrada za trijumf u trci na 42.195 metara u obe konkurencije iznositi 5.000 evra.

Nikolić je na konferenciji za novinare u Gradskoj skupštini ocenio da su nagrade za najbolje učesnike sutrašnje trke „primerene trenutnoj ekonomskoj situaciji u državi“.

Za drugo mesto u maratonu dobija se 4.000, za treće 3.000, za četvrto i peto 2.000, a za plasman od šeste do osme pozicije 1.000 evra.

U slučaju da trka bude brža od dva sata i 14 minuta, sve nagrade se uvećavaju za po hiljadu evra. Svaki minut manje na putu od starta do cilja vredi čak 1.500 evra, a za slučaj da trka bude brža od dva sata i 11 minuta predviđene su još veće premije.

Ukoliko najbolji maratonac prođe kroz cilj za manje od dva sata i deset minuta dobiće 15.000, a ako bude brži od dva časa i devet minuta 20.000 evra. Postizanje odličnog rezultata – dva sata i osam minuta – organizatori će nagraditi sa 30.000 evra.

Povezana vest:  Državni reprezentativci u brzom hodanju u Kragujevcu

Najbolje vreme u istoriji Beogradskog maratona iznosi dva sata, deset minuta i 54 sekunde. Taj rezultat pripada Kenijcu Japhetu Kosgejiu, koji je pobedio 2006. godine. U slučaju da ga neko sutra nadmaši dobiće dodatnu premiju u iznosu od 5.000 evra.

Isti iznos inkasiraće i najbolja u ženskoj konkurenciji, a njen zadatak biće da bude brža od Rumunke Kristine Pomaču, koja je pre tačno deset godina kroz cilj prošla za dva sata, 29 minuta i 44 sekunde.

Nagrada za nacionalni standard u obe konkurencije iznosi 10.000 evra. Najbrži srpski maratonac svih vremena je Borislav Dević sa vremenom dva časa, 13 minuta i 57 sekundi. Kod žena je do sada bila nenadmašna Olivera Jevtić, koja ima rezultat dva sata, 25 minuta i 23 sekunde.

Povezana vest:  Terzić: Bila sam najbolja, kada je bilo najteže

Osvajač srebrne medalje na Evropskom prvenstvu u Geteborgu 2006. godine ima i najbolje vreme od svih srpskih učesnica Beogradskog maratona – dva sata, 35 sekundi i 46 stotinki. U muškoj konkurenciji najbolji domaći takmičar je Dević sa rezultatom dva časa, 16 minuta i 34 sekunde.

Nagrade za najbolje vreme srpskih takmičara u istoriji staze iznose 2.500 evra.

Za premiranje novog evropskog standarda domaćini su izdvojili 25.000 evra. Da bi došli te sume, muškarci će morati da budu brži od Portugalca Antonija Pinta i Belgijanca Benoe Zverčijevskog (obojica trčali po dva časa, šest minuta i 36 sekundi).

Kod žena je granica najboljeg kontinentalnog rezultata postavljena na dva sata, 15 minuta i 25 sekundi, što je ujedno i svetski standard u vlasništvu Britanke Pole Redklif.

Povezana vest:  Amela Terzić treća na EP u krosu

Najbolji rezultat na svetu u muškoj konkurenciji ima Etiopljanin Hajle Gebreselasije i on iznosi dva časa, tri minuta i 59 sekundi.

Ako neko uspe da nadmaši Redklif i Gebreselasija, zaradiće dodatnih 50.000 evra.

Nagrade za pobednike polumaratona iznose 1.000 evra. Drugoplasirani će dobiti po 600, a treći 300 evra.

Eventualna najbolja ostvarenja u domaćoj konkurenciji biće nagrađena sa po 2.500 evra, a isti iznos dobiće i učesnici koji uspeju da postave novi srpski standard na beogradskoj stazi.

Organizator je napomenuo da neće nagrađivati pobednike u slučaju da maratonska trka kod muškaraca traje sporije od dva časa, 25 minuta i 59 sekundi, a kod žena je donja granica postavljena na dva časa, 59 minuta i 59 sekundi.

Za polumaraton mušaraca minimum za dodelu nagrada iznosi jedan čas, sedam minuta i 59 sekundi, a kod žena jedan sat, 24 minuta i 59 sekundi.