Kazna za doping i do 12 godina zatvora i milion dinara
Doping u sportu je zabranjen, a oni koji prekrše tu zabranu – sportske organizacije ili sportisti, mogu biti kažnjeni zatvorom od šest meseci do 12 godina ili novčanom kaznom od 50.000 do million dinara, predviđa Predlog zakona o sprečavanju dopinga u sportu, koji će pred poslanicima biti u ponedeljak, 13. oktobra.
Sportista je dužan da dozvoli antidoping kontrolu, a onom koji je odbije, ne pristupi joj, izbegne ili onemogući doping testiranje, biće izrečena mera zbog povrede antidoping pravila kao da je na doping testu bio pozitivan.
U slučaju da sportista tako nešto pokuša, može mu se mera izreći i ako doping test bude negativan, predviđaju ta zakonska rešenja.
Povreda antidoping pravila postoji kada je otkriveno prisustvo zabranjene supstance ili njenih metabolita ili markera u telesnom uzorku sportiste, kada sportista na bilo koji način koristi ili pokuša da koristi zabranjene supstance, ali i kada odbija ili ne želi da bez zadovoljavajućeg opravdanja da uzorak posle obaveštenja o doping kontroli.
Povreda antidoping pravila podrazumeva i kada sportista nedozvoljeno poseduje doping sredstava, neovlašćeno prodaje, organizuje transport, slanje, isporuku ili distribuciju zabranjene doping supstance ili zabranjenog doping metoda, fizički, elektronski ili nekim drugim načinom?
Ovlašćene antidoping organizacije su Antidoping agencija Republike Srbije, Svetska antidoping agencija i nadležni međunarodni i nacionalni sportski savez, kao što su Međunarodni olimpijski komitet, Međunarodni paraolimpijski komitet, Međunarodni sportski savez, Olimpijski komitet Srbije, Paraolimpijski komitet Srbije, Sportski savez Srbije, nacionalni granski sportski savez.
Predlog zakona definiše doping kontrolu i kaže da je to postupak koji uključuje planiranje rasporeda testova, izbor sportista za testiranje, prikupljanje i rukovanje uzorcima, laboratorijsku analizu, vođenje rezultata, pretrese i žalbe.
Isključena je svaka mogućnost zamene uzoraka ili manipulacije bilo kakve vrste, a doping kontrola može biti organizovana na takmičenjima i izvan takmičenja, najavljeno i nenajavljeno.
Doping kontrola sprovodi se uzimanjem uzoraka urina i krvi ili primenom druge autorizovane tehnike za detektovanje zabranjenih supstanci i metoda, mogu je sprovoditi samo ovlašćena i kvalifikovana lica koja poseduju legitimaciju koju im je izdala Antidoping agencija ili koju je ta agencija priznala kao ekvivalentnu.
Predloženi zakon precizira da su disciplinske mere diskvalifikacija sportskih rezultata, privremena suspenzija, zabrana učešća na takmičenjima, zabrana obavljanja poslova u oblasti sporta.
U kaznenim odredbama piše da će onaj ko sportisti da ili propiše, izda ili na sportisti primeni doping sredstvo, navede ga, pomogne mu ili mu na drugi način omogući da upotrebi doping sredstvo, biti kažnjen zatvorom od šest meseci do pet godina.
Ako je sportista maloletnik ili je reč o više lica ili je to izazvalo naročito teške posledice, učinilac će biti kažnjen zatvorom od dve do deset godina.
Zatvorom od tri do 12 godina biće kažnjen onaj ko neovlašćeno proizvodi, prerađuje, prodaje ili nudi na prodaju, kupuje radi prodaje, drži, prenosi, posreduje u prodaji ili kupovini doping sredstava ili na drugi način neovlašćeno stavlja u promet ta sredstva.
Zatvorom od šest meseci do pet godina biće kažnjen onaj ko pravi, nabavlja, poseduje ili daje na upotrebu opremu, materijal ili supstancije za koje zna da su namenjene za proizvodnju ili pripremanje doping sredstava.
Kada je reč o prekršajima, novčanu kazna od 400.000 do million dinara dobiće nacionalna sportska asocijacija, sportska organizacija i drugo pravno lice ako neovlašćeno ometa ili pokuša ometanje bilo kog dela doping kontrole.
Odgovorno lice u nacionalnoj sportskoj asocijaciji, odnosno sportskoj organizaciji i drugom pravnom licu za takav prekršaj biće kažnjeno sa 50.000 do 150.000 dinara.
Ista kazna sleduje nacionalnoj sportskoj asocijaciji, organizaciji i pravnom licu ako neovlašćeno prodaje, transportuje, šalje, isporučuje ili distribuira zabranjena doping sredstva neposredno ili posredstvom trećeg lica, bilo kom licu u oblasti sporta ili tako nešto pokuša.
Kaznu od 400.000 do million dinara platiće onaj ko da ili pokuša da da, propiše ili pokuša da propiše doping sredstva sportisti, podstiče, pomaže, podržava, prikriva, stvara uslove ili na bilo koji drugi način učestvuje u povredi ili pokušaju povrede antidoping pravila ili u kršenju zabrane učestvovanja u sportu, ako ne dozvoli i omogući obavljanje doping kontrole?.
Ista kazna sleduje i onome ko neovlašćeno stavi na proizvod markicu sa znakom ?DOPING FREE? koju nije izdala Antidoping agencija, onemogući sportskom inspektoru da obavi nadzor, ne postupi po nalogu sportskog inspektora, ne uskladi svoju organizaciju, rad i opšte akte sa odredbama zakona u propisanom roku.
Kaznom od 50.000 do 150.000 dinara biće kažnjen sportista koji koristi doping sredstva, ako odbije ili ne pristupi bez ubedljivog opravdanja davanju uzorka posle obaveštenja ili izbegava davanje uzorka na drugi način?
Kazna je propisana i za onog sportistu iz registrovane test grupe koji tri vezana puta ne ispuni obaveze utvrđene pravilima ovlašćene antidoping organizacije kada je reč o dostupnosti za testiranje izvan takmičenja ili ne pruži podatke o boravištu, propusti objavljeno testiranje izvan takmičenja u propisanom periodu.
Kazniće se i onaj ko ometa bilo koji deo doping kontrole, ako se udruži sa osobom kojoj traje mera zabrane učestvovanja u sportu ili je u krivičnom, disciplinskom ili drugom postupku kažnjena zbog dela koje predstavlja povredu antidoping pravila u smislu ovog zakona, ukoliko joj kazna još uvek traje ili je prošlo manje od šest godina od izricanja takve kazne?
Novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora do 60 dana kazniće se za prekršaj fizičko lice koje neovlašćeno transportuje, šalje, isporučuje ili distribuira zabranjena doping sredstva, neposredno ili posredstvom trećeg lica, bilo kom licu u oblasti sporta.
Takođe, kazniće se i onaj ko na bilo koji način učestvuje u povredi ili pokušaju povrede antidoping pravila ili u kršenju izrečene mere zabrane učestvovanja u sportu.