Imala je naša zemlja, bilo kao Jugoslavija, bilo kao SCG ili sada kao Srbija, mnoge velike streljačke šampione, svetske i olimpijske prvake i rekordere, ali rezultati govore da nikad do sada naš nacionalni tim nije bio toliko jak kao sada, da nikada u reprezentaciji nismo u isto vreme imali toliko asova sposobnih za vrhunske domete.
Pokazalo je to Evropsko prvenstvo vazdušnim oružjem u Mariboru. Srpski strelci se vraćaju sa rekordnih deset medalja u zvaničnim disciplinama (četiri zlatne, pet srebrnih i jednom bronzanom), a tome treba dodati i dve u promotivnim ekipnim takmičenjima. Ni u vreme kad je zemlja bila mnogo veća nije dostignut dvocifren broj odličja na jednom EP vazdušnim oružjem. Oboren je prošlogodišnji rekord, kada su srpski strelci „upucali“ sedam odličja.
U bilansu medalja EP u Mariboru Srbija je na trećem mestu u konkurenciji čak 46 reprezentacija. Ispred našeg tima su samo Rusija i Ukrajina koje su značajan broj odličja skupile u disciplinama u gađanju pokretnih meta, koje nisu u olimpijskom programu i u kojima mi nemamo predstavnike.
Računajući zlatne medalje u seniorskim disciplinama olimpijskog programa, u koji spadaju vazdušna puška, pištolj i miksevi, koji na olimpijsku scenu stupaju u Tokiju 2020, Srbija je u Mariboru bila uz rame Rusiji. Obe selekcije osvojile su po četiri zlata, dok je po jedno pripalo Hrvatskoj i Nemačkoj.
Juniori Srbije su osvajanjem tri srebra prva dva dana EP napravili uvertiru za seniore naše selekcije, koji su u petak i subotu blistali na strelištu hotela Habakuk osvajanjem četiri zlatne, dve srebrne i jedne bronzane medalje. Ne pišu se u bilansu medalja, ali vredna su i dva trofeja u revijalnom takmičenju ekipa po novom formatu (zlato seniori pištolj i srebro seniorke puška), jer ovaj sistem dogodine ulazi u zvaničan program.
Junak srpske selekcije u Mariboru bila je Zorana Arunović, u jednom danu osvojila je tri zlatne medalje pištoljem u pojedinačnoj, ekipnoj i miks konkurenciji, oborivši pritom svetski rekord pojedinačnog finala. Sa tri medalje kući se vraća i Zoranin partner iz miksa Damir Mikec, koji je zauzeo drugo mesto pojedinačno, a sa ekipom se okitio bronzom.
Ipak, u našem timu svi zaslužuju pohvale, nijedan član seniorke ekipe se u Mariboru bar jednom nije popeo na pobedničko postolje.
– Najvažnije je da je svako od seniora osvojio bar jednu medalju – ističe Srećko Pejović, sportski direktor SSS, koji je na strelištu u Mariboru bio verovatno najsrećniji vođa ekipe, nije mogao da se „odbrani“ od čestitki kolega iz drugih reprezentacija.
Plasmani su odlični, a govoreći o rezultatima Pejović kaže:
– Generalno gledano, naši strelci su postigli i dobre rezultate. Ne može da se desi da na jednom takmičenju baš svi pruže maksimum, približe se ličnim rekordima ili ih nadmaše, ali u proseku rezultati su bili dobri. Naravno, fenomenalan rezultat Zorane Arunović u finalu zaslužuje posebnu pažnju. I osvajanjem medalja i rezultatima briljirala je poslednjeg dana, sjajan je bio i Damir Mikec. Ne treba zaboraviti ni rezultate i plasmane juniora, koji su bili odlični, iako je u Maribor došla podmlađena selekcija.
Šampionat u Mariboru je imao izuzetno zgusnut program. Takmičarski program je trajao i po 12 sati. Razlog je, pre svega, testiranje novog sistema ekipnog takmičenja.
U Mariboru je poslednji put ekipni plasman određen na osnovu zbira rezultrata sva tri člana ekipe u kvalifikacijama. Na sledećem EP treba da zaživi sistem koji je u Mariboru bio u eksperimentalnoj fazi. Posle kvalifikacija osam selekcija sa najboljim rezultatima ulazi u takmičenje po kup sistemu. Mnogi strelci su pred testiranje novog formata su bili skeptični, ali na kraju ocene su uglavnom pozitivne. Takmičenje ekipa dobija novi smisao, ekipe se bore u direktnim duelima, sve postaje mnogo interesantnije. Već se govori o produžavanju EP sa dosadašnja četiri, na pet-šest dana kako bi se ubacila nova disciplina u program, a izbeglo „pucanje od jutra do mraka“.
– Izgleda da našim stresna takmičenja, kakvi su miks i novo ekipno nadmetanje, odgovaraju. U oba su pokazali sjajan timski duh, a veoma smo srećni što smo odbranili oba zlata u miksu, koji će biti na programu Olimpijskih igara u Pekingu – zaključio je Pejović.
Medalje Srbije na EP u Mariboru
Zvanični program
Zlatne: Zorana Arunović (seniorke, pištolj, uz svetski rekord finala 246,9 krugova), ženski seniorski tim pištoljem (Zorana Arunović, Bobana Veličković, Jasmina Milovanović), seniorski miks pištoljem (Zorana Arunović/Damir Mikec), seniorski miks puškom (Andrea Arsović/Milutin Stefanović)
Srebrne: Damir Mikec (seniori, pištolj), Lazar Kovačević (juniori, puška), muški seniorski tim puškom (Milutin Stefanović, Milenko Sebić, Stevan Pletikosić), juniorski miks puška (Sanja Vukašinović/Lazar Kovačević), ženski juniorski tim puškom (Sanja Vukašinović, Tatjana Banjac, Marija Malić)
Bronzane: muški seniorski tim pištoljem (Damir Mikec, Dimitrije Grgić, Duško Petrov)
Revijalno ekipno takmičenje
Zlatna: muški seniorski tim pištoljem (Damir Mikec, Duško Petrov, Dimitrije Grgić). Srebrna: ženski seniorski tim puškom (Andrea Arsović, Ivana Maksimović, Dragana Todorović),
Ekipno takmičenje po novom formatu će od sledeće godine biti u zvaničnom programu Evropskog prvenstva.
BILANS MEDALJA
- RUSIJA 14 10 8 32
- UKRAJINA 6 10 2 18
- SRBIJA 4 5 1 10
- MAĐARSKA 4 0 7 11
- NEMAČKA 3 3 3 9
- FRANCUSKA 3 0 2 5
- HRVATSKA 1 2 0 3
- POLJSKA 1 0 0 1
- ŠVEDSKA 0 3 1 4
- ITALIJA 0 1 2 3
- JERMENIJA 0 1 0 1
11.DANSKA 0 1 0 1
- ČEŠKA 0 0 4 4
- FINSKA 0 0 2 2
- AZERBEJDŽAN 0 0 1 1
- LETONIJA 0 0 1 1
15.ŠPANIJA 0 0 1 1
- TURSKA 0 0 1 1
Kolone znače: broj zlatnih, broj srebrnih, broj bronzanih i ukupan broj medalja. Redosled se pravi po olimpijskom principu glavni kriterijum je broj zlatnih odličja.