Srpski strelci su u Čangvon, na 52. svetsko prvenstvo otišli tiho i bez pompe, ali ne i bez velikih ambicija. A po povratku imaju čime da se pohvale. Održan je kontinuitet uspeha. Na šampionatu  u Južnoj Koreji naši takmičari su se tri puta popeli na pobedničko postolje. Zorana Arunović je osvojila srebrnu medalju vazdušnim pištoljem i srpskom sportu donela prvu olimpijsku vizu za Igre u Tokiju 2020. Medalje srebrnog sjaja osvojili su Damir Mikec malokalibarskim pištoljem slobodnog izbora, koji više nije u programu OI, i ekipa istim oružjem u kojoj su uz Mikeca gađali Dimitrije Grgić i Duško Petrov.

Danas se u Beograd iz Čangvona vratila i poslednja grupa srpskih strelaca, a povodom značajnog uspeha na Aerodromu „Nikola Tesla“ priređena je konferencija za medije.

Nenad Putnik, predsednik Streljačkog saveza Srbije, je čestitao strelcima i stručnom štabu na postignutom u Južnoj Koreji i dodao:

– Naš uspeh na Svetskom prvenstvu ne može da se svede na tri medalje i olimpijsku kvotu, jer i ostali srpski reprezentativci su postizali vrhunske rezultate, bilo je još nekoliko vrlo visokih plasmana. Dokazali su da je Srbija u vrhu svetskog streljaštva. Hvala svima koji su nam pomogli da realizujemo programe, pre svega Ministarstvu omladine i sporta, Olimpijskom komitetu Srbije, generalnom sponzoru Telekomu „Srbija“ – istakao je Putnik, zahvalivši se i Aerodromu „Nikola Tesla“ na gostoprimstvu.

Dragan Marković, sportski direktor SSS, je iznoseći utiske o šampionatu u Južnoj Koreji, kazao:

– Ovogodišnje Svetsko prvenstvom, 52. po redu bilo je izuzetno dobro organizovano i jedno od najposećenijih u istoriji. Činjenice da je učestvovalo skoro 100 zemalja i više od 1.800 strelaca sa preko 3.000 izlazaka na vatrenu liniju govore da je bilo izuzetno teško doći do medalje. Mi smo se našli u krugu od tridesetak zemalja koje su uspele da osvoje medalje, a u bilansu smo na deobi od 17. do 20. mesta.

Povezana vest:  ŠAH VESTI, ŠAH EKIPNO SP U TURSKOJ, Pali i Azeri

Međutim, izuzetno visoka pozicija u bilansu medalja i nije prava slika učinka naše selekcije u Čangvonu. Realno gledano Srbija je još bliže svetskom vrhu.

– Kad je reč o medaljama i ukupnom učinku na prvenstvu sveta, mi ne možemo da se poredimo sa svetskim velesilama. Program šampionata sveta je izuzetno obiman. Odličja se dele u velikom broju disciplina u kojima mi ne učestvujemo – pojasnio je Marković. – Nema sumnje, ostvaren je veliki uspeh.

Đorđe Višacki, generalni sekretar Olimpijskog komiteta Srbije, je kazao:

-Ovogodišnje prvenstvo sveta u streljaštvu je za srpski sport izuzetno bitan momenat. Prva olimpijska kvota, koju je osvojila Zorana Arunović, predstavlja zvaničan početak puta naših sportista ka Tokiju. Čestitam Zorani, njenom treneru, Streljačkom savezu Srbije i svima koji su bili uključeni u sistem rada. Sportisti , naravno, jesu najvažniji, ali izuzetno je bitan i sistem koji ih podržava. Verujem da je u Čangvonu Zorana napravila samo korak ka onome čemu teži, a to je visok plasman na Olimpijskim igrama. I njoj i svim našim sportistima želim puno sreće na tom putu.

Sportisti i treneri su se, kao i rukovodstvo Saveza zahvalili svima koji ih podržavaju, kao i na čestitkama i na dočeku.

Zorana Arunović je ove godina osvajala medalje na svim velikim takmičenjima na kojima je učestvovala. Posle niza odličja sa Evropskog prvenstva,  Svetskih kupova, Mediteranskih igara, titula vicešampiona planete je kruna sezone.

Povezana vest:  ŠAH, PRVENSTVO BALKANA, Pobede Ivaniševića i Damljanovića

– Svetsko prvenstvo je bilo izuzetno naporno. Pripreme i samo učešće na šampionatu su iziskivali veliku posvećenost – kazala je Arunovićeva.-. U Čangvon sam otišla kao druga na svetskoj rang listi, samim tim i kao neko od koga se očekuje da osvoji medalju. Presrećna sam što sam opravdala ulogu jednog od favorita. Nadam se da će veliki broj naših strelaca i sportista izboriti norme i kvote za Olimpijske igre. Idemo na nove medalje!

Damir Mikec iza sebe takođe ima prilično uspešnu sezonu, a kako je istakao, medaljama u Čangvonu su on i njegove kolege iz ekipe Duško Petrov i Dimitrije Grgić, ispisali novu stranicu istorije :

– Naša reprezentacija pištoljem je poslednjih godina imala dosta uspeha. Osvojili smo veliki broj odličja, ali do Čangvona ni srpsko ni ranije jugoslovensko streljaštvo nije imalo svetsku medalju u gađanju malokalibarskim pištoljem u muškoj konkurenciji. Prošle godine ovaj isti sastav je osvojio titulu prvaka Evrope, sada smo stigli do svetskog srebra. Došao sam i do prve individualne medalje na šampionatima planete, moram da budem srećan i zadovoljan. Nažalost, malokalibarski pištolj više nije u olimpijskom programu, pa se sada, zajedno sa kolegama iz ekipe, okrećem nadmetanjima vazdušnim pištoljem i seriji kvalifikacionih takmičenja za Olimpijske igre u Tokiju. Prva šansa je Svetski kup u Indiji naredne godine.

Mikec i Zorana Arunović su u miksu vazdušnim pištoljem bili četvrti, medalja im je izmakla za jedan deseti deo kruga.

­ Na četiri od pet velikih takmičenja ove sezone osvajali smo odličja, sada smo ostali bez njega. Ostaje žal zbog toga, ali pokazali smo da smo jedan od najboljih miks parova na svetu – zaključio je Mikec.

Povezana vest:  DIZANJE TEGOVA, Severnokorejki zlato do 69 kilograma

Jelena Arunović, selektor za discipline pištoljem je kazala:

– Svetsko prvenstvo u Čangvonu je bila još jedna potvrda da naši strelci pištoljem spadaju u krem svetskog streljaštva. Nadam se da ćemo imati podršku i kad se sa takmičenja vratimo bez medalja, jer to je sport, često odlučuju mali detalji. Nove medalje će, nadam se, biti još jedan impuls za razvoj streljaštva u Srbiji, da će deca u što većem broju početi da treniraju naš sport, jer reprezentativci konstantno dokazuju da se uz veliku posvećenost može doći do vrha.

Konferenciju za medije zaključio je Dragan Donević, selektor za pušku:

– Šampionat u Čangvonu je, po nivou rezultata, bio jedan od najkvalitetnijih u poslednjih dvadesetak godina. U svakoj disciplini puškom učestvovalo je po 100 do 120 takmičara, oboren je veliki broj svetskih rekorda. Konkurencija je sve jača ne samo zbog masovnosti, već i zbog razvoja sporta u mnogim zemljama, pre svega u Aziji. U Čangvonu smo se predstavili sa onim najboljim što trenutno ima srpsko streljaštvo. Posebno me raduje dobar učinak mlađeg dela ekipe. U reprezentaciji puškom trenutno je u toku smena generacija, u Čangvon smo otišli sa pet – šest debitanata, koji su opravdali poverenje i zaslužuju pohvale. Očekujem još veće uspehe u nastavku olimpijskog ciklusa. Smatram da naše streljaštvo ima kvalitet da izbori bar sedam – osam viza za Tokio.