FUDBALSKA-LOPTA

Predlog zakona o sportu sledeće nedelje u Skupštini Srbije

Predlog zakona o sportu, čije se usvajanje najavljuje od 2001. godine, trebalo bi sledeće nedelje da se nađe pred poslanicima Skupštine Srbije.

Važeći zakon o sportu je na snazi od 1996, a predlog novog zakona, koji mesecima privlači pažnju sportske javnosti, i pored niza javnih rasprava nije doveo do približavanja stavova, pa tako samo fudbalski klubovi Crvena zvezda i Partizan najavljuju podnošenje više od 20 amandmana.

Naročito su sporni delovi zakona vezani za privatizaciju klubova i mogućnosti da se promeni namena sportskih objekata.

Predlogom zakona propisana je faza evidentiranja, odnosno obaveza za sve sportske organizacije, saveze, društva i centre da u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu zakona podnesu ministarstvu nadležnom za sport prijavu za evidentiranje radi ustanovljavanja matičnih evidencija i registracije u skladu sa zakonom.

Povezana vest:  HOKEJ NA LEDU, Prvenstvo Srbije, plej-of: Vojvodina u produžetku šokirala Zvezdu i izborila "majstoricu"

Propisana je dokumentacija kojom subjekat može da dokaže pravo svojine ili pravo korišćenja.

„Ako subjekt ne dokaže da je vlasnik sportskih objekata smatra se da je taj objekat u državnoj svojini“, stoji u Predlogu zakona o sportu i ipravo je ovo deo koji izaziva najviše primedbi sportskih klubova.

Sankcija za nepodnošenje evidencione prijave u propisanom roku je brisanje iz registra, osim ako ne postoje opravdani razlozi. Pored toga, propisano je da u postupku po evidencionoj prijavi ministarstvo nadležno za sport upisuje u evidenciju dobijene podatke o subjektu evidentiranja i o sportskim objektima koje koristi.

Povezana vest:  JSD Partizan obeležilo rođendan i proglasilo najbolje za prošlu godinu

„Ako se steknu uslovi za promenu vlasništva društvenog, odnosno državnog kapitala u sportskoj organizaciji, sam postupak privatizacije sprovodi se u skladu sa Zakonom o privatizaciji, ako ovim zakonom nije drukčije određeno“, stoji u Predlogu zakona.

U fudbalskom klubu Crvena zvezda ističu da u njihovom slučaju nema šta da se privatizuje s obzirom da je klub organizovan kao udruženje građana i da je stadion u njihovom vlasništvu.

S druge strane, u ministarstvu omladine i sporta navode da se trenutno  ne zna ko je vlasnik objekata i da klubovi „samo treba da dokažu da su stadioni njihovi“ i da neće biti razloga za brigu.

Ovaj zakon bi trebalo da definiše piramidalne strukture sporta, kako na državnom tako i nevladinom nivou, ali i da stvori osnovu za donošenje i implementaciju dugoročne Strategije razvoja sporta.

Povezana vest:  KUGLANJE, Šampionke iz Pionira lako isključile struju

Cilj zakona je i afirmacija autonomije sportskih saveza, unapređenje stručnog rada, kao i stvaranja uslova za povećavanje bavljenja sportom svih uzrasnih kategorija. Predlog zakona podržava i podstiče bavljenje vrhunskim sportom, unapređuje zdravstvenu zaštitu sportista i definiše njihova osnovna prava i obaveze.

Zakon obezbeđuje planiranje i izgradnju potrebnih sportskih objekata i štiti njihovu namenu.

Cilj zakona je, takođe, da razvije i unapredi školski sport, a da formiranjem Nacionalnog saveta spreči nasilje, nedolično ponašanje i negativne pojave u sportu.

Zakon definiše i uslove za organizovanje sportskih takmičenja, decentralizuje pojedine državne funkcije u oblasti sporta i vrši nadzor.