Šah je danas jedan od najpopularnijih i najbrže rastućih sportova na društvenim mrežama, sa milionskim pregledima na platformama Twitch, Instagram i YouTube. Činjenica da je meč između Karlsena i Ananda gledalo između 500 i 800 miliona ljudi putem strimova govori o sve većem interesovanju mladih za šahom, koji je od „dosadnog“ postao apsolutni „trending“.

Svojevrsna renesansa ove igre javlja se u godini kada Svetska šahovska organizacija (FIDE) slavi vek postojanja, a da u Srbiji vlada sve veće interesovanje za šahom potvrđuju i naši reprezentativci koje je povodom Međunarodnog dana šaha okupio Grey hotel.

Mladi pokazuju sve veće interesovanje za šahom i prate ovaj sport preko YouTube-a i drugih društvenih mreža. Ponosan sam zbog toga jer šah prenosi prave vrednosti o životu, vaspitanju, odnosu prema izazovima. Igranjem šaha deca vežbaju logičko razmišljanje, bude maštu i uče kako biti pravedan. Sa svojom decom čuvam tu tradiciju i svima preporučujem šah, što na rekreativnom, što na sportskom nivou“, naveo je Ivan Ivanišević, sportski direktor reprezentacije Srbije.

Povezana vest:  BADMINTON, Juniorski sjaj u Kruševcu

Predstavnica naše reprezentacije, Marina Gajčin, šahom je počela da se bavi sa četiri godine, a osim što je izvrsna šahistkinja, završila je teorijsku matematiku, kako kaže, sa velikom lakoćom.

Šah i matematika su veoma povezani. Ako pogledate šahovsku tablu vidite geometrijske oblike, a da biste igrali morate imati mnogo znanja, razumevanja i strategije. Pravila šaha primenjujem i na privatan život i konstantno povlačim paralele između šaha i života. Isto kao i u šahu, u životu se borimo, istrajni smo i nikada ne smemo odustajati“, rekla je Marina Gajčin.

Povezana vest:  HOKEJ NA LEDU, Srbija izborila opstanak u A grupi Druge divizije SP

Iako su dečaci u njenoj osnovnoj školi pobeđivali u sportu, reprezentativka Adela Velikić nije odustajala i nizala je pobedu za pobedom od malih nogu.

Kako rastemo i napredujemo, povećava se želja za igrom, što nas dodatno motiviše. Za mene, šah je sport u kojem mogu da se potpuno izrazim. Osim toga, nosi i umetnički i stvaralački duh. Uživam u igri i stvaranju kombinacija, što me dodatno povezuje sa timom. Naša dinamika je posebna, konstantno putujemo i družimo se po raznim delovima sveta. Ipak, na domaćem terenu se osećamo najprijatnije. Nedavno smo bili gosti u Grey hotelu na Kopaoniku, gde smo imali pripreme. Kopaonik ima posebnu energiju koja nam pomaže da se što bolje spremimo za velika takmičenja“, navela je Adela.

Povezana vest:  AMERIČKI FUDBAL, Počinju kvalifikacije za Evropsko juniorsko prvenstvo

Kada se govori o šahu, pomišlja se na hobi, igru, nauku, umetnost, sport. Za Roberta Markuša, šah nije samo profesija već i igra koju najviše voli da igra.

Šah može doneti velike benefite za mlade –  razvijanje vijuga, planiranje poteza unapred, što pomaže u daljem razvoju. U šahu razmišljam kao i u privatnom životu. Isto kao što na šahovskoj tabli ne volim da preuzimam rizike, tako i u donošenju velikih životnih odluka, dobro razmislim pre nego što povučem sledeći potez“, objašnjava reprezentativac.

Naše reprezentativce u budućnosti očekuju mnoga prvenstva, turniri i mečevi. Svoje iskustvo i znanje pokazaće na Olimpijadi u Budimpešti, Prvoj ligi Srbije za muškarce i žene, na Kupu evropskih šampiona, a pojedinačno ih očekuju mečevi na prvenstvu Evrope u Crnoj Gori.

Foto: Magdalena Živanović