Srpski sportisti osvojili 428 medalja u 2009, u Srbiji u 2010. četiri Šampionata sveta!

Milojkovic Dakic, Ssosstar Baccanac N Manojlovic slevaSrpski sportisti osvojili su 428 medalja na velikim takmičenjima u 2009. a u 2010. Srbija će biti domaćin četiri Šampionata sveta, tri Prvenstva Evrope i četiri Balkanijade.
Ovo je, između ostalog, istaknuto na veoma posećenoj konferenciji za medije Sportskog saveza Srbije u „Sport kafeu“na kojoj su predstavljeni program rada, izdavačka delatnost i akcije koje će se relazovati u saradnji sa Ministarstvom omladine i sporta Srbije, Olimpijskim komitetom Srbije, Republičkim zavodom za sport i Muzejom sporta i olimpizma.
Sa Šampionata sveta srpski sportisti doneli su 68 medalja, 17 zlatnih, 23 srebrne i 28 bronzanih, sa Prvenstava Evrope 72 trofeja (28 – 21 – 23) i sa Mediteranskih igara, Univerzijade i Balkanskih šamionata 288 medalja (91 – 84 – 113), ukupno 428 odličja u 38 sportskih grana. Kako je istaknuto i u publikaciji „Sport u 2010“ Sportskog saveza Srbije, Srbija će u 2010. biti domaćin četiri Šampionata sveta: karate od 21. do 23. oktobra u Beogradu (juniori), kik boks od 13. do 20. septembra u junirsskoj konkurenciji u Beogradu i dva puta u vazduhoplovstvu – od 9. do14. avgusta u kategoriju F– 1 – D (sobni modeli) u Beogradu i od 21. do 28 avgusta u raketnom modelarstvu u Irigu. Za evropske trofeje sportisti će se u Srbiji boriti u atletici u Beogradu 19. i 20. juna, (druga liga, ekipno), bodi bildingu (23 -26. april, Novi Sad, bodi bilding, bodi fitnes, fitnes, žene), i odbojci (10 – 19. septembar, Niš i Zrenjanin- juniorke). Balkanska prvenstva održaće se u biciklzmu 23. maja u Kragujevcu, bodi bildingu u maju u Varvarinu, u džudou 14. i 15. avgusta u Kikindi (juniorsko) i kik boksu od 29. aprila do 2. maja u Vranju… 
– Ovakvih uspeha sigurno ne bi bilo bez odlične saradnje Minstarstva omladine i sporta Srbije, Sportskog saveza Srbije i Olimpijskog komiteta Srbije i, naravno, dobrog rada granskih saveza – istakao je u pozdravnoj reči predsednik Sportskog saveza Srbije Aleksandar Šoštar. – To su stubovi na kojima počiva srpski sport, a veliku ulogu ima i Republički zavod za sport. 
Generalni sekretar Sportskog saveza Srbije dr Dane Korice podvukao je da Srbija može da se ponosi uspesima svojih sportista i da se afirmisala kao sportska velesila na Balkanu, a u pojedinim sportovima i u regionu, kao na primer plivanju i tenisu gde srpski asovi zauzimaju mesta u samom svetskom vrhu. 
Dragan Atanosov, načelnik u Ministarstvu omladine i sporta Srbije, govorio je o Nacionalnoj strategiji razvoja sporta, istakvaši da je jedan deo programa iz ovog važnog dokumenta već sproveden, a da je Republički zavod za sport pomogao u odrđenim akcijama kao nacionalni trenažni centar i institucija gde mogu da se obave najsavremenija testiranja sportista uz vrhunske uslove za pripreme..  
Direktor Republičkog zavoda za sport Jasminko Pozderac naglasio je da će ova naučno – istraživačka ustanova posebnu pažnju obratiti na stvaranje informacione baze u čuvenom Indok centru. 
– Predstavljamo vam i „Akcioni plan za sprovođenje strategije razvoja sporta u Srbiji do 2013.“ koji će biti osnova za sve aktivnosti – naglasio je Atansov.- -Takoće, štamali smo i „Priručnik za izradu dokumentacije za upis osnivanja i promene u registar sportskih organizacija“ jer se pokazalo da pojedinci i klubovi nemaju dovoljno informacija o ovim pitanjima. Naša izdanja su i „Vodič kroz volonterizam u sportu“, „Finansiranje sporta u 2009“, kao i „Priručnik za efikasno funkcionisanje sportskih organizacija u lokalnim zajednicama“ i upravao na ovu temu priremamo i sastanak sa gradonačelnicima i predsednicima opština..
Ljubica Bačanac, Nenad Manojlović i Nebojša Petrović, autori su knjiga „Istraživanje nasilja u sportu“ i „Priručnik za roditelje mladih sportista“ koje su prtedstavljene u drugom delu konferencije za medije. Ljubica Bačanac i Nenad Manojlović govrili su i o pozitivnim rezultatima akcije „Karakterom protiv nasilja“ koja traje već tri godine, ali i o istraživanju negativnih pojava i nasilja u sportu. Pokazalo se da se 35 procenta mladih sportista i 39 procenata vrhunskih sportista suočilo sa nasiljem u sportu i da se priprema i proručnik za trenere jer su iztraživanja pokazala da pogrešan pristup stručnjaka u radu sa mladim sportistima često dovodi do pojave nasilja i nedoličnog ponašanja. 
Nenad Dikić direktor Anti doping agencije Srbije predstavio je publikaciju “Pravilna sportska ishrana“, prevod knjige šefa austrijskog olimpijskog tima Luiz Burk štampanog uz podrkšu i saradnju sa Sportskim savezom Srbije i Udurženjem za medicinu sporta. Više reči o ovom dragocenom poduhvatu biće 16. marta u 12 časova na predstavljanju u Rimskoj dvorani biblioteke grada.
Snežana Milojković iz Muzeja sporta i olimpizma pozvala je sve sportiste, sportske radnike, prijatelje sporta i sponzore da pomognu u pripremi prve postavke za „Noć muzeja“ 15. maja u Beton hali. 
Konferenciji za medije pristvovali su i potpredsednici Sportskog saveza Srbije Velizar Đerić i Dušan Dimtrijević, Nemanja Radović iz Sekretarijata za sport i omladinu Beograda, dekan Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje Dušan Mitić i druge ugledne zvanice. 

Povezana vest:  Novogodišnja priredba u ritmičkoj gimnastici u Pinkiju

Ssebek, Pozderac Ssosstar Atanasov Korica s levaViše pažnje domaćem sportu

Miodrag Šebek, član Komisije za vrhunski sport Sportkog saveza Srbije izneo je nekoliko intresantnih zaključaka iz publikacije „Kategorizacija sportista u 2009“, koja je takođe predstavljena. 
– U 2008. imali smo 1.722 kategorisana sportista – 177 zaslužnih, 253 međunarodnog i 1. 292 nacionalnog razreda. U 2009. je kategorisano 1.065 sportista, 202 zaslužna, 252 međunarodnog i 611 nacionalnog razreda. Do drastičnog smanjenja je došlo jer smo osavremenili pravilnike, uredili kriterijume i, posebno, članom 8 pravilnika regulisali da „nacionalni razred može da dobije sportista samo ako je na takmičenju bilo više od osam klubova i osam pojedinca“. To je prepolovilo broj sportista u nacionalnom rezredu – istakao je Šebek. -. Moram da kažem i da su se sportski savezi orijentisali na vrhunski sport i međunarodna takmičenja, a da su zapostavili domaća prvenstva i pokušaćemo da novim propisima koje pripremamo u 2010. nateramo saveze da više obrate pažnju na naša takmičenja i mlade sportiste. Savezi nisu bili ažurni u slnju podataka za ketegorizaciju trenera, imamo samo 12 zaslužnih trenera i po pet međunarodnog i nacionalniog razreda.
Podatke je poslalo 58 granskih saveza i organizacija. Iz prve grupe sportova je 430 kategorisanih, iz druge 310 sportista. U ukupnom broju, 29 procenata su žene i stekle su zvanja u 36 sportova – 39 zaslužnih, 80 međunarodnog razreda i 188 nacionalnog. 

Povezana vest:  EP u Bolonji: Srbija oborila državni rekord za sedmo mesto u trostavu