Savetovanje sportskih trenera i lekara

Veliki odziv, odlično predavanje u okviru projekta Sportskog saveza Beograda
 
U sredu, 26. septembra 2012, u prostorijama Privredne komore Beograda održano je treće predavanje u okviru projekta Sportskog saveza Beograda „Unapređenje zdravstvene zaštite sportista kroz stručna predavanja o prevenciji povreda i upotrebi suplemenata u ishrani sportista“. I ovoga puta veliki broj sportskih trenera, lekara i drugih sportskih radnika iz gotovo svih sportskih grana ispunilo je Privrednu komoru Beograda u želji da prošire svoja znanja iz ove izuzetno značajne oblasti. Mnogobrojni prisutni su prvo slušali sveobuhvatno i temeljno predavanje doc. dr Miloš Maksimović, između ostalog docenta na Institutu za higijenu i medicinsku ekologiju i člana savetovališta za ishranu Instituta za higijenu i medicinsku ekologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu, koji je govorio na temu „Značaj fizičke aktivnosti u prevenciji gojaznosti kod dece“.
Doc. Dr Maksimović je u uvodu pojasnio šta je gojaznost kroz njenu definiciju i epidemiološke podatke. Takođe, pojasnio je vezu između gojaznosti i fizičke aktivnosti, ukazao na zdravstveni značaj fizičke aktivnosti, pričao o deci i adolescentima korz osnovne fiziološke osobine, sa najnovijim podacima o učestalosti bavljenja fizičkom aktivnošću, dok je na kraju izneo preporuke za fizičku aktivnost, i mere prevencije gojaznosti, sa posebnom osvrtom na fizičku aktivnost. Za svoj izlaganje Miloš Maksimović je nagrađen dugotrajnim aplauzom-
Nakon njega na “otvorenu scenu” stupio je prof. dr Dušan Ugarković, redovni profesor na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja u Beogradu od 1991, šef katedre na predmetima biologija razvoja čoveka i sportska medicina, predavač na nekoliko fakulteta i viših škola u Beogradu, Novom Sadu, Banjaluvi, načelnik laboratorije za mikro-funkcionalnu dijagnostiku MIL-a… Prof. Dr Ugarković je kroz predavanje na temu „Savremeni aspekti funkcionalnih testiranja sportista“ uputio prisutne o osnovi sportske ergometrije, osnovi fiziologije fizičkog rada, anaerobnim izvorima energije, aerobnim izvori energije, testiranjima u sportskoj medicini. Takođe, moglo je da se čuje i o osnovnim principima testiranja, karakteristikama idealnog protokola testiranja, testovima anaerobnih radnih sposobnosti, određivanjima alaktatne komponente.
Sve u svemu i treće predavanje je pokazalo da je projekat Sportskog saveza Beograda (SSAB) koji je s realizacijom počeo sredinom maja pun pogodak i da je potreba za ovakvim vidom savetovanja neophodna ukoliko želimo da podižemo nivo znanja kod ljudi koji su aktivno uključeni u proces rada sa decom i sportistima.
Povezana vest:  EP U ŠAHU ZA ŽENE 2013, Čoluškina ostala u borbi za SP