Streljački klub Partizan obeležava 50 godina rada
Streljački klub Partizan obeležiće 50 godina uspešnog rada u nedelju 29. novembra u 17 časova u Klubu sportista Partizana na stadionu u Humskoj!
Tom prilikom predstaviće se i knjiga „Borci za torfeje – pola veka SK Partizan 1959 – 2009.“ dr Ljubomira Petrovića, istoričara Instituta za savremenu istoriju, koja predstavlja dragoceni prilog za istoriju srpskog streljaštva i sporta uopšte, pravi biser u oskudnoj sportskoj publcistici u ovoj oblasti.
U recenziji, dr Bojan Dimitrijević, viši naučni saradnik u Institu za savremenu istoriju je, između ostalog, istakao:
„ Ono što privlači pažnju i što ovu knjigu odvaja od drugih je višeslojnost tokova kojima autor „pokriva“ istoriju ovog sportskog kluba. Sa druge strane, iako materijal vrvi od imena i podataka, Petrović značalki vodi kroz informacije i čitalac stiče kompletnu sliku o straljačkim aktivnostima Partizana… „
Knjiga je podeljna na nekoliko oblasti: „Početak tradicije“, „Dominacija na domaćim strelištima“, „Streljačke legende“, „Uspesi mladih strelaca“, „Svetski rezultati“ i „Život u klubu“. Svaka od njih osvetljava, uz obilje dokumentacije i prikaze rezultata i uspeha u preglednim tabelama, jedan poseban deo istorije kluba. Od zavorava je otrgnuto, na primer, da je prvi predsednik kluba bio Ivan Turčinović, a za pokolenja ostavljen je podatak da je u godini jubileja predsednik bio Dražen Požar…
Zapisano je i da su prvi trofeji kluba na takmičenjima u Beogradu, koji je 1959. prilom osnivanja imao 173 člana, a već 1960. 473 člana, vezani za Slavišu Drinčića i Tomu Bajića, a da je 1968, kada se u klubu okupilo 18 majstora streljakog sporta, godina za koju se vežu prvi veliki domaći i međunarodni uspesi: Slobodan Paunović je bio 11. na OI u Sijudad Meksiku1968, Slobodan Gavrić je 1966. i 1967. osvojio državne titule, a u na pobedničkim postoljima na šampionatima bili su i Ladislav Soro, Vladimir Pejčev, Mija Živanović, Slaviša Drinčić, Vladimir Jevtić… Posebno je u tom periodu bila trofejna ženska selekcija u koji su bile Mirjana Mašić, Olga Jovanović – Đorđević, Vera Keleb, Vesna Veljanović, Persida Rabrenović, Snežana Andrejević, Dragoslava Marković… Persida Rebrenović, Dragoslava Marković i Snežana Andrejević su osvojile državno prvenstvo MK puškom olimpijski meč 1968. a rezultat Snežane Andrejević od 597 krugova bio je državni rekord i nezvaniči svetski rekord! Dame Partizana su te godine osvojile ekipne titule standardnom MK puškom olimpijski meč vazdušnom puškom i serijskom MK puškom!
U poglavlju o najistaknutijim strelcima, pomenuto je i još desetak velikih imena, uz najboljeg strelca u istoriji kluba Gorana Maksimovića olimpijskog šampiona iz Seula 1988. vlasnika dva ekipna srebra i dve bronza sa SP, osvajača tri pojedinačna evropska zlata, jednog sreba i bronze i po jednog ekipnog zlata, srbra i bronze sa EŠ, vlasnika tri kristalna globusa ISSF za pobede u finalu Svetskog kupa i strelca godine u svetu za 1988. i: Mirjana Mašić Jovović (vlasnica tri ekipna svetska zlata i tri svetska rekorda, tri srebra dve bronze, 16 puta šampionka države), Slobodan Gavrić (40 puta šampion države, 17 pojednačnih titula), Slaviša Drinčić (jedan od retkih strelaca koji je bio šampion države i puškom i pištoljem), Nemanja Marković (osvajač 25 državnih titula), Rajko Seratlić (državni šampion i rekorder MK puškom 3 puta 20 metaka, prvi strelac u Jugoslaviji koji je postigao rezultat preko 500 krugova), Olga Jovanović Đorđević (vlasnica srebra i bronze sa EŠ, višestruka državna šamionka), Ružica Rosić, Vladimir Jevtić (prvak države, kasnije sjajni trener), Gordana Jojić Nikolić (višestruka balkanska i državna šampionka, kasnije uspešan trener), Radmila Vorkapić – Marić, Mališa Marković, Dragoljub Petković, Miodrag Janković, Blagoje Marinković (vlasnik pojedinačne bronze sa EŠ 1981. u Titogradu), Miribana Akifović, Ivan Kvasnevski, Rodoljub Hadži Cenić (juniorski i seniorski državni šamion, vlasnik juniorskog ekipnog evropskog srebra 1980.), Tina Petrović, Danijela Saranović, Marija Škundrić, Bojana Pejović, Dragan Marković, Vasilije Gilić, Igor Martinović, Goran Mikec, Dejan Ćeranić, Vuk Milenković, Nikola Andonov, Dejan Ivanković, Vasilije Gilić, Boris Marinković, Marija i Ksenija Smoljanić… ali i Jelene Banović, Andree Arsović, Tatjane Radivojević – Savić… Nabrojani su mladi pred kojima su novi izazovi: Stefan Tošić, Jelena Zeljajić, Igor Bučić, Ana Vraneš…
Kako dr Petrović naglašava, uspeha ne bi bilo da Partizan nije od postanka negovao svoju streljačku školu. Među najistaknutijim trenerima su Branko Jovović, dugo godina generalni sekretar SSJ i savezni selektor koji je radio u Partizanu od 1965. do 1987, kao i Rajko Popović, Ladislav Soro, Živorad Nešić, Mihajlo Jekić, Branko Đurić, Vladimir Jevtić, Božidar Matović, Srboljub Jakovljević, Rodoljub Hadži Cenić, Blagoje Marinković, Mirjana Mašić – Jovović, Gordana Jojić – Nikolić, Srećko Pejović, Miribana Akifović – Maksimović, Ratomir Perendija, Janoš Juhas, Tatjana Radivojević – Savić, Veljko Jovanović i Dragan Donević koji je sada prvi trener crno belih…
Posebno mesto je u knjizi je dobila Andrea Arsović koja je najbolji aktivni strelac seniorskog pogona SK „Partizan“ u periodu od 2000. do 2009. Potiče iz „Partizanove“ škole streljaštva. Bila je prvak Evrope za juniorke 2005..u Beogradu u MK puškom 60 ležeći – ekipno. Osvojila je bronzanu medalju na Svetskom prvenstvu za juniorke 2006.. u Zagrebu u disciplini MK puška, trostav 3×20 metaka. Na Mediteranskim igrama u Peskari u Italiji 2009. osvojila je zlato u pojedinačnoj konkurenciji. Sa rezultatom od 398 krugova u osnovnom delu i sa 104 krugova u finalu oborila je dva rekorda Igara.
Na svom prvom seniorskom takmičenjeu bila je 10. pojedinačno na Evropskom prvenstvu vazdušnim oružjem 2008. u Švajcarskoj sa 396 krugova. Na narednom Evropskom prvenstvu vazdušnim oružjem u Pragu 2009. osvojila je četvrto mesto. Bila je višestruki prvak države za juniorke vazdušnom i MK puškom. Na evropskoj rang listi nalazi se na devetom mestu i jedna je od namlađih takmičarki među prvih dvadeset. Streljački savez Srbije proglašavao je za najbolju juniorku Srbije za 2006. i 2007. JSD „Partizan“ je proglasilo za najbolju juniorku u 2007. Bila je član najbolje seniorske ekipe JSD „Partizan“ za 2006, 2007. i 2008.
Pedantni hroničar zbivanja u pet decenija života i rada u Partizanu dr Ljubomir Petrović zaključuje u knjizi, „“Borci za torfeje – pola veka SK Partizan 1959- 2009.“:
„Ako se uspesi SK „Partizan“ iskažu jezikom brojeva stiče se uvid u niz rezultata koji ga svrstavaju među najtrofejnije klubove na prostorima bivše Jugoslavije. Do 2005. seniori su ekipno bili 26 puta prvaci, a seniorke 19 puta. Strelci „Partizana“ opravdali su pozive u jugoslovensku i srpsku reprezentaciju, osvajajući 29 odličja na evropskim prvenstvima (12 zlatnih, 9 srebrnih i 8 bronzanih ) i sedam medalja, od čega 2 zlatne, 2 srebrne i 3 bronzane na svetskim prvenstvima. Seniori i seniorke osvojili su osam domaćih kupova, 172 puta bili su pojedinačni državni prvaci i postavili su 36 državnih rekorda… Po važnosti trofeja izdvajaju se: zlato Gorana Maksimovića na Olimpijskim igrama u Seulu 1988. sa olimpijskim rekordom, zatim 3 zlatne, 3 srebrne i 4 bronzane medalje osvojene na Prvenstvima sveta, na kojima su „Partizanovi“ strelci postavili četiri svetska rekorda, pa 16 zlatnih, 11 srebrnih i 8 bronzanih medalja sa Prvenstava Evrope. Slede 52 zlatne, 52 srebrne i 50 bronzanih medalja sa Balkanskih šampionata, uz 14 rekorda Balkana.. U gađanju glinenih golubova – trap Partizan ima 11 ekipnih šampionskih titula i šest pobeda u Kupu od 1994. a Dejan Mihajlović je osvojio pet, Milan Šotra četiri pojedinačne državne titule.“