Sledeće sezone regionalna liga i u rukometu
Regionalna liga u rukometu počeće krajem avgusta 2011. godine, odlučeno je na današnjem sastanku sedam zemalja učesnica u Beogradu. Predsednik Rukometnog saveza Srbije (RSS) Velimir Marjanović na konferenciji za novinare posle sastanka kazao je da će u regionalnom takmičenju učestvovati 16 klubova.
Tri predstavnika daće samo Slovenija, zbog kvaliteta, i Bosna i Hercegovina, kako bi se, prema rečima Marjanovića, zaštitio svaki od tri entiteta u toj zemlji. Srbija, Hrvatska, Makedonija, Crna Gora i Mađarska imaće po dva kluba u ligi. Marjanović je istakao da će svaki od saveza zadržati samostalnost pri izboru timova koji će ga predstavljati u regionalnoj ligi. Regionalna liga neće imati prohodnost ka evropskim takmičenjima, jer je želja da se sačuvaju nacionalna prvenstva.
-Eventualno ćemo, ako se liga pokaže kao kvalitetna, u nekoj budućnosti tražiti dodatna mesta na evropskoj sceni – rekao je Marjanović, iako još postoje formalnosti koje treba regulisati pre definitivnog dogovora.
Naredni potez biće potpisivanje ugovora sa generalnim sponzorom Šparkase bankom, koja će pokriti troškove putovanja, smeštaja ekipa i službenih lica. Biće i nagrada za četiri najbolja tima.
Svaki savez potom će odlučiti kako će organizovati nacionalno prvenstvo, a da u kalendaru ostavi mesta i za utakmice regionalne lige i evropskih kupova.
Većina će, kako je najavljeno, igrati samo regionalnu ligu do marta, a potom će igrati plej of državnog prvenstva.
Prvobitna ideja u Srbiji je da se nacionalna liga smanji, pa da se istovremeno igraju i regionalno i domaće takmičenje, s obzirom da srpski klubovi retko daleko stižu u evropskim kupovima. Konačnu odluku tek treba da daju Skupština i Upravni odbor RSS, kao i Zajednica superligaša.
Problem bi mogao da nastane u Sloveniji, koja ima najjaču ligu u regionu, ali je direktor Gorenja Stane Kostelič izrazio uverenje da sukob nije toliki da se ne bi mogao rešiti dogovorom. Predsednik Rukometnog saveza Hrvatske Sansi Šola dao je dodatno objašnjenje.
-Regionalna liga nije elitistička, ali ne mogu najjači klubovi da budu taoci lokalnih ekipa, koje ne mogu da pune dvorane, ni da održavaju formu boljih timova za Evropu. To može samo konkurencija, pritisak u kontinuitetu – naveo je Šola.
Organizatori budućeg takmičenja ne brinu se ni zbog mogućih problema sa huliganima. “Rizik postoji i svaki put kada sednete u automobil, ali nije dobro da se takvim razmišljanjem vodite kroz život“, naveo je Marjanović, dok je generalni sekretar Rukometnog saveza Makedonije Marjan Načevski istakao da je interes navijača da se regionalna liga igra.
Predsednik rukometnog saveza BiH Stanislav Mucić ocenio je da će liga doneti mnogo toga dobrog rukometu, dok je nekadašnji crnogorski reprezentativac Goran Đukanović ocenio da će uskoro „biti privilegija“ učestvovati u regionalnom takmičenju.
Predsednik skopskog Vardara Mihajlo Mihajlovski rekao je da je ideja o ligi u Makedoniji prihvaćena sa simpatijama i da se učestvovanje u ligi već sada koristi u pregovorima prilikom dovođenja igrača u ekipe.
Mađarski predstavnik Tibor Marton istakao je da je interes svih zemalja da ojačaju svoj klupski rukomet kako bi mogli da se suprotstave timovima iz najjačih liga poput Španije i Nemačke.
Broj klubova iz svake zemlje u budućnosti će se menjati u zavisnosti od rezultata, dok će samo šampion obezbediti mesto u regionalnoj ligi i za narednu sezonu. Ostali će to morati da učine kroz državna prvenstva.